Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Традиція віковічна – традиція невмируща

Традиція віковічна – традиція невмируща
icon:arrow-back

15 серпня (за старим стилем) у Миньковецькій державі, що існувала на Поділлі наприкінці ХVIII-поч. ХІХ ст. в межах екс-Дунаєвецького та екс-Новоушицького районів, відзначали свято обжинків. Для глави Миньковецького Ключа Ігнатія Мархоцького (графа Редукса, дідича) воно мало настільки велике значення, що він  щорічне його проведення навіть назвав обов’язковою умовою в заповіті спадкоємцям!

Цікавий та нетрадиційний спосіб святкування цього дня у 1814 р.  знаходимо у праці Антонія Юзефа Роллє «Граф Редукс»: «Попереду урочистої процесії красувався обрядовий плуг прекрасної столярної роботи на точених колесах, який тягнули восьмеро з позолоченими рогами волів, що були запряжені в ярма, оббиті бронзовою бляхою і огорнуті різнокольоровими стрічками… Плуг рухався в супроводі вісьмох панночок, зодягнутих у строї сільських дівчаток. Відразу ж за ними йшло багато людей…. І кожен селянин на хурі віз власний плуг, якщо його мав; молодь несла в руках чи на плечах різні знаряддя хліборобської праці, а жінки – пучки збіжжя, букети з різноманітних польових трав і квітів та сплетені з них вінки, і всі були святково зодягнуті. Вслід за ними всіма урочисто рухався ридван з троном із трьома східцями, який тягнуло шестеро коней, вкритих гарно розшитими покривалами та прикрашених пір’ям і стрічками; на передку повозу сиділо шестеро машталірів. На троні сидів граф Редукс. Зодягнутий у червоні довгі шати, тримаючи в руках жезл, увінчаний тризубом… На східцях трону стояла вродлива дівчина з серпом у руці як уособлення жнив, також у довгих шатах.

Обабіч того дивного повозу бігли дванадцять дівчаток, вбраних у білі сукні, з вінками на голівках. Коло замикав почет кінних та піших парубків, які везли чи несли знаряддя праці: ціпи, коси, граблі, заступи, мотики; разом з тим вони були учасниками хору співаків… За ними сунув величезний віз, в який було запряжено пару щонайпоказніших українських волів, на возі їхала дворова капела, яка імітувала «сільських музик»…

При вівтарях, з вдячністю прибраних плодами врожаю полів, квітами й травами, чекали священики в святкових рясах; далі відбувалася коротка Служба Божа, а після неї дідич звертався до народу з промовою. Після промови він сходив з ридвану, ставав до плуга і розпочинав оранку». Тоді до нього долучалися родичі та поважні гості заходу. Опісля підняті плугами пласти землі, як і врожай, освячували священики. Урочистість завершувалася гімном подяки та частуванням.

Подібні новини

«Найкращий український байкопис»: 198 років з Дня народження Леоніда Глібова

На календарі – 5 березня. Цього дня ми відзначаємо 198-у річницю з Дня народження Леоніда Глібова, за словами Івана Франка, – «найкращого українського байкописа», дитячого письменника та непересічної особистості, життя якого свого часу було пов’язане з територією сучасної Хмельниччини. Леонід Глібов мав педагогічну освіту, яку здобув у Ніжинському державному університеті ім. М. Гоголя в 1856 […]

Деталі

Симфонія зимових свят

Магія різдвяно-новорічних свят триває! Сьогодні святкову феєрію співробітники ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ дарували учням молодших класів ЗОШ №18! На учасників чекали і таємні конверти, і загадкові предмети, і логічні завдання, і Андріївські забави! А  ще, звісно ж, нові знання та чарівні перевтілення! Дякуємо педагогам та учням за дружню та плідну співпрацю! До нових зустрічей!

Деталі

Фотоподорож  «О, краю мій, моя земля!»

Скільки років нашому місту? Коли утворилася Хмельницька область? Скільки разів Хмельницький змінював свою назву? Які  вулиці найстаріші у нашому місті? Які таємниці приховують у своїх стінах давні будинки Проскурова?  – на ці та інші запитання учасників фотоподорожі  «О, краю мій, моя земля!» відповідали співробітники Хмельницького обласного краєзнавчого музею. Захід відбувся у Центрі реабілітації «Родинний затишок» […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу