Бражник тютюновий
Мanduca sexta
Сьогодні, у Всесвітній день без тютюну, неможливо не згадати про бражника тютюнового ‒ нашого «доброго» помічника у боротьбі зі світовим злом – курінням. Саме завдяки гусені цього метелика неспинно скорочуються плантації люлькового зілля, приносячи чималий збиток тютюновій галузі. Втім, про все по порядку.
Вишуканого гурмана, неперевершеного знавця справжнього смаку тютюнового листя – гусінь тютюнового бражника – крапля нікотину не лише не вбиває, як всім відомого коня, а, навпаки, в багатьох випадках зберігає життя. Механізми захисту в організмі «тютюнозалежного» дозволяють йому не тільки безпечно харчуватися токсичною рослиною, а й виробляти «хімічну зброю» ‒ нікотинову «аромотерапію» ‒ для відлякування ворогів.
«Недоторканість» смердючого шкідника провокує його широке розповсюдження не лише на тютюнових плантаціях. До гастрономічних уподобань входять томати, баклажани, перець, картопля тощо. Щоправда, у боротьбі з тютюновим бражником знайшлись надійні «союзники» ‒ оси-наїзники, які відкладають яйця в тіло гусені метелика. Їхні личинки розвиваються в живій «утробі», живлячись внутрішніми органами «бідолахи».
В якості поживного корму гусінь смакує й домашнім рептиліям. ЇЇ можна придбати у спеціалізованих магазинах у свіжому або консервованому вигляді.
Не в «добрий час» на комаху звернули увагу й вчені. І вже кілька десятиліть поспіль вона не сходить з п’єдесталу першої «топ-моделі», на якій проводять нейробіологічні дослідження. Тож, як кажуть, не всяка реклама на користь.