Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»
icon:arrow-back

Стара поштівка 1904-1910 рр. зафіксувала вулицю Кам’янецьку, яку по праву можна внести до книги рекордів нашого обласного центру і, причому, двічі.

По-перше, це найдовша вулиця міста. Вона простягнулася на понад 7 км від р. Південний Буг до найпівденнішої околиці Хмельницького (район с. Ружична).

По-друге, це найстаріша вулиця міста. Вона існує практично з моменту становлення Плоскирова як міста (XVІ ст.), через яке проходила дорога з Кам’янця на Волинь. Частина Кам’янецької дороги в межах тодішнього міста стала вулицею та на давніх планах Проскурова (1796 та 1800 рр.) чітко позначена як одна з двох існуючих магістралей міста під назвою «Поштова дорога на Кам’янець». З II пол. ХІХ ст. вулиця вже фігурує як «Кам’янецька».

У радянські часи вулицю не минула хвиля перейменувань – з 1925 р. вона носила ім’я червоноармійського командира М. Фрунзе, поки у 1991 р. їй не повернули історичну назву.

Але повернемось до поштівки. На ній зображена вул. Кам’янецька в місці її перетину з теперішньою вул. Подільською (тоді – Купецькою) в районі сучасного підземного переходу. Одноповерхова будівля праворуч – старе повітове казначейство, яке збудували 1798 р. Діяло воно до 1895 р., поки не переїхало у нове приміщення. Старе казначейство швидко переобладнали під торгові ряди. У 1978 р. цю будівлю знесли та збудували на її місці 16-типоверхівку з магазином «Книжковий світ». Всі інші будинки на фото – приватні міщанські та купецькі, з крамницями та майстернями. Жодний з них до наших днів не зберігся.

Якщо уважно придивитись на лінію обрію над містом, можна побачити силуети принаймні 5-7 високих споруд. Це – вітряки, які у ХІХ-на поч. ХХ ст. височіли та працювали на пагорбі вище приміського села Заріччя, де тепер розкинулась забудова Зарічанського мікрорайону, а на місці вітряків – сучасний проспект Миру.

Подібні новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Вересень

Давньоруські назви дев’ятого місяця року пов’язані з його характером: ревун (рюїн), хмарень (хмурень). Вірогідне походження першої – від ревіння вітру, що о цій порі набирає сили. Друга суперечок не викликає – через часті зміни погоди. А от назву «вересень» дехто пов’язує зі словом врасенець (іній), бо він є місяцем перших мінусових температур. А хтось тлумачить […]

Деталі

Велич свята – Вознесіння Господнє

2 червня православні християни відзначають Вознесіння Господнє. У фондах ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ зберігаються святині, присвячені цій пам’ятній події – ікони «Святковий чин» ХVIII ст. та центральний фрагмент ікони «Складень» ХVIII ст. А що ж це за свято?  Дата Вознесіння Господнього нестала і безпосередньо залежить від дати Великодня – відбувається на 40-й день після Воскресіння […]

Деталі

«Віртуальні подорожі краєм. Сатанів. Частина І»

«ВІРТУАЛЬНІ ПОДОРОЖІ КРАЄМ» від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ ЗНОВУ з ВАМИ! Сьогодні ми у містечку Сатанів, що на Городоччині. Перша письмова згадка про це поселення датується 1404 р. Місцеві мешканці захопливо переповідають таку легенду. Начебто за часів імператора Траяна римська армія після здобуття Дакії дійшла аж до Збруча! І якось втомлене військо під проводом центуріона […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу