Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Проскурівське міське училище»

«Проскурів на старих поштівках. Проскурівське міське училище»
icon:arrow-back

Цей двоповерховий будинок по колишній вулиці Олександрівській (нині – Проскурівська, 83), що зафіксувала стара поштова картка початку ХХ ст., вже понад століття перебуває винятково у розпорядженні дітей. А з чого ж все починалося?

На початку ХІХ ст. діяла чітка система державної народної освіти, за якою були встановлені чотири типи навчальних закладів: парафіяльні (школи), повітові (училища), губернські (гімназії) та університети. На Проскурівщині існували лише заклади перших двох типів – працювала розгалужена мережа парафіяльних шкіл та одне повітове (його називали ще «дворянським») училище у Чорному Острові. У 1869 р. під час чергової освітньої реформи училище у Чорному Острові було закрито, а натомість у Проскурові відкрили міське народне училище.

До міських училищ оголосили прийом дітей віком від 7 до 12 років, повний курс навчання тривав 5 років, викладали наступні предмети: Закон Божий, мова з краснописом, арифметика, історія, географія, природознавство, церковний спів, креслення, а також гімнастика, ремесла для хлопчиків та рукоділля для дівчаток. Ще один нюанс – навчання було роздільне, тому існували два відділення – хлопчаче і дівчаче.

Штатним доглядачем (тобто завідувачем) проскурівського училища був призначений Олександр Семенович Тищенко, який обіймав цю посаду наступні 30 років та багато зробив для становлення та розвитку навчального закладу. Тищенко мав у місті величезний авторитет і повагу. Проскурівський нотаріус Костянтин Колоколов у своїх спогадах 1888-1915 рр. згадував: «В серой жизни Проскурова ярко блестели две точки, и одна из них – это двухклассное народное училище, во главе которого стоял популярнейший из жителей, смотритель Тищенко… Вообще, народное училище было учреждением, к которому проскуровское общество очень симпатизировало, к господину Т. все обращались за советами, не исключая милых хозяюшек, и снисходя к их просьбе, он очень часто даже варил им варенье, пек мазурку и приготовлял тюлевыя бабы, хотя последние не всегда выходили у него удачно, ибо были слишком ажурны».

Тривалий час училище розташовувалось у тісних, непристосованих для навчання, приміщеннях на розі Соборної та Мільйонної (нині –  вул. Героїв Майдану). Лише завдяки зусиллям О. Тищенка вдалося переконати у 1903 р. міську владу побудувати нове навчальне приміщення на центральній вулиці міста.

Проскурівське міське училище вважалось одним із найкращих у губернії, і саме тому з 1909 р. при ньому відкрили «Постійні педагогічні курси» для вчителів. Треба відзначити, що подібні курси були організовані лише у трьох містах Подільської губернії (ще у Вінниці та Балті).

У перші роки радянської влади училище припинило існування. В будівлі розмістилась середня українська школа (у 1930-х рр. – №7, а в повоєнний час – №3). Зазначимо, що у роки Другої світової війни нацистські окупанти у цьому приміщенні відкрили «Вербувальний пункт» для організації відправки проскурівчан на роботи до Німеччини, куди було вивезено понад 1300 осіб.

У 1970 р. школа переїхала в інше приміщення, а будинок передали обласній станції юних техніків, яку у 1992 р. перейменували в обласний центр науково-технічної творчості молоді.

Подібні новини

Яким вузлам павук «надає перевагу»?

Павутина ‒ це секрет павутинних залоз, розташованих на кінці черевця павука. Саме білок фіброїн, що є його основним компонентом, на повітрі кристалізується, утворюючи волокна, які й надають павутині міцність та еластичність. Відомо, що павутинна нитка в кілька разів міцніша за людське волосся тієї ж товщини. При плетінні павутиння павук не в’яже вузли, а використовує клейкість […]

Деталі

«Україна – земля козацька»

Пізнавальна бесіда, захоплююча майстерка та веселі козацькі ігри… Для вихованців центру реабілітації «Родинний затишок» науковці ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ Оксана Мельничук та Світлана Крижановська провели пізнавально-розважальний захід «УКРАЇНА – ЗЕМЛЯ КОЗАЦЬКА». Дякуємо учасникам за активну участь, а педагогам «Родинного затишку» за гостинність та багаторічну тісну співпрацю!  

Деталі

Музей – місце емоційного відновлення!

Попри військові дії, повітряні тривоги ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ продовжує продуктивно та активно працювати, обслуговуючи містян, переміщених осіб, військовослужбовців… Відтак, у неділю ми приймали курсантів Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького. Шановним візитерам науковцями із задоволенням  був здійснений екскурсійний огляд музейними залами. Спілкування було невимушеним та взаємокорисним! Важливо, що у важкий та […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу