Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Поштово-телеграфна контора»

«Проскурів на старих поштівках. Поштово-телеграфна контора»
icon:arrow-back

Поштова картка початку ХХ ст. зафіксувала одну з найкрасивіших будівель міста Хмельницького – Проскурівську поштово-телеграфну контору. Будівля, що розташована на вул. Героїв Майдану,64, зберіглась до наших днів без змін та має цікаву історію, яка переносить нас у ХІХ ст.

У 1885 р. відбулась чергова реформа поштового відомства, яка була викликана широким розповсюдженням нового виду зв’язку – телеграфу. Було вирішено об’єднати поштові та телеграфні установи, створивши тим самим розгалужену мережу принципово нових закладів зв’язку: у містах і великих містечках – поштово-телеграфні контори; у невеликих містечках і великих селах – поштово-телеграфні відділення або прості поштові відділення. Наприклад, у Проскурівському повіті почали діяти наступні установи зв’язку: поштово-телеграфні контори в Проскурові, Чорному Острові та Ярмолинцях; поштово-телеграфні відділення в Сатанові, Фельштині, Тарноруді; поштові відділення у Кузьмині та Миколаєві.

Проскурівська поштова контора до початку 1880-х рр. розташовувалась на вул. Кам’янецькій в районі нинішнього торгового центру «Либідь-Плаза». Після того, як через місто проклали залізницю, пошту перенесли ближче до неї – у невелику будівлю наприкінці вул. Мільйонної (нині – вул. Героїв Майдану) та переїзду, що веде на Дубове. Не дивно, що цей переїзд незабаром став іменуватися не інакше, як Поштовий.

На поч. ХХ ст. будівля поштово-телеграфної контори стала замалою для ефективної роботи установи, тому на її місці швидкими темпами спорудили велику цегельну двоповерхову будівлю. Збудували її завдяки ініціативи тодішнього начальника контори – колезького радника Івана Олександровича Восходова, який з 1898 р. протягом 12 років очолював проскурівську пошту і мав у місті великий авторитет.

Після встановлення радянської влади у 1921 р. замість поштово-телеграфної контори був утворений поштамт. Він розмістився по тій же вул. Мільйонній, але ближче до центру міста – в будинку №38. Натомість колишня будівля контори перейшла у комунальну власність та почала використовуватись різними державними установами.

Що стосується нинішнього господаря – обласного військомату, – то потрібно відзначити, що він підтримує будівлю в чудовому стані та зберіг її фасад без перебудов. У цьому легко переконатись, якщо порівняти вигляд будівлі на старій поштівці та сучасному фото.

Поштово-телеграфна контораПоштово-телеграфна контора

Подібні новини

«Жінки в науці. Софія Станіславівна Березанська»

Софія Станіславівна Березанська — один з провідних українських археологів, доктор історичних наук, лауреат Державної премії УРСР у галузі науки й техніки народилась 15 травня 1924 р. в Кам’янці-Подільському. В 1932 р. батька-офіцера, у минулому ад’ютанта генерала Брусилова, було заарештовано, а родину вислано до Астрахані, з початком ж ІІ Світової війни — до північного Казахстану. Там […]

Деталі

Презентативний відео-проект “Державність у часі” (випуск І)

До Дня Української Державності Хмельницький обласний краєзнавчий музей пропонує вашій увазі щотижневий презентативний відео-проект “Державність у часі” (випуск І).

Деталі

Загадковий сюжет «Миші хоронять кота»

Музейна збірка – особливий окремий світ, сповнений таємниць! Аби розкрити ще одну, ми пропонуємо долучитися до нового спільного розслідування. Об’єктом слідства є керамічна композиція «Миші хоронять кота». Що маємо в активі: до музейної колекції предмет потрапив у 1974 р.; роком народження є 1937; виготовлювачем зазначено Київську експериментальну майстерню. Що нас цікавить: хто є автор композиції; […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу