Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Паровий млин Маранца»

«Проскурів на старих поштівках. Паровий млин Маранца»
icon:arrow-back

Поштова картка поч. ХХ ст. зафіксувала одне із найбільших та найсучасніших підприємств Проскурова (нині – м. Хмельницький) того часу – паровий млин, який був збудований проскурівським купцем Соломоном Григоровичем Маранцем у 1892 р. неподалік від залізничної станції.

Борошномельна промисловість – одна з найважливіших галузей Поділля з багатовіковою історією. З давніх часів водяні млини та вітряки були фактично у кожному населеному пункті. Значного розвитку промислове млинарство набуло у другій пол. ХІХ ст., що було пов’язано з технологічною революцією в цій галузі та прокладанням залізниць. Наприкінці 1870-х рр. у борошномельній промисловості Поділля розпочалось впровадження у виробничий процес парової техніки та високопродуктивних вальцьових млинарських верстатів. Великі млини з потужними паровими машинами стали будувати переважно поблизу залізничних станцій, звідки було зручно відправляти великі партії борошно-круп’яної продукції в інші регіони.

Так сталось і в Проскурові, який завдяки прокладеній 1870 р. через місто залізниці отримав прямий зв’язок з Одесою, Києвом та країнами Західної Європи. Проскурів одразу став важливим центром експортної торгівлі збіжжям, а також місцем переробки зерна. У 1892 р. місцевий купець Соломон Маранц спорудив потужний паровий млин, на базі якого через три роки створив перше в місті акціонерне товариство – «Проскурівське товариство млинарського виробництва С.Г. Маранца». До складу товариства, крім парового млина, увійшла його ж фабрика перлових круп. У 1893 р. став до ладу другий паровий млин міщанина Менделя Лопатіна. У 1898 р. на цих двох млинах працювало 70 робітників, виробництво продукції склало суму 155000 руб. У 1909 р. в Проскурові нараховувалося вже 5 парових млинів, які виробляли продукції на понад півмільйона рублів. Проте найбільшим так й залишався паровий млин С. Маранца.

У радянські часи млин націоналізували, поруч спорудили нові виробничі корпуси і перейменували на «Проскурівський млинкрупкомбінат». У 1950-х рр. підприємство мало назву крупзавод № 14, а коли до нього приєднали базу «Заготзерно» та новозбудований кукурудзокалібрувальний завод, воно отримало назву – «Хмельницький комбінат хлібопродуктів», а згодом – «Хмельницький зернопродукт». Головний корпус колишнього млина С. Маранца, що зображений на старій поштівці, зберігся, але з кардинальною перебудовою фасаду.

Подібні новини

Михайло Старицький та його зв’язок з Поділлям

14 грудня 1840 р. народився Михайло Старицький – український письменник, театральний і культурний діяч, чиє ім’я присвоєно нашому обласному театру. Не секрет, що корифей українського театру народився у с. Кліщинці на Полтавщині (нині – Черкащина), однак, можливо, не всім відомо, що навесні 1870 р. він переїхав на Поділля. Саме тут «народилися» такі його любовні та […]

Деталі

«МУЗЕЙНА НАРНІЯ»

Музейний світ – Нарнія для відвідувачів будь-якого віку. Тут розкриває свої таємниці природа; оживає історія; надихає та надає мужності й наснаги ратний подвиг, як минулих поколінь, так і сучасників; живить глибокою мудрістю досвід предків, втілений у лаконічних й, водночас, сповнених глибокого змісту орнаментах. Музей відкриває світ з несподіваних сторін і дарує безліч емоцій! Цього разу […]

Деталі

Зустріч краєзнавця з містянами

Цікава та пізнавальна зустріч Сергія Єсюніна, вченого секретаря ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ  з хмельничанами та гостями міста цього разу відбулася у Хмельницькому інформаційно-туристичному центрі. Під час заходу краєзнавець презентував свою книгу «Хмельниччина: минуле, що дивує» та поділився з гостями не лише попередніми, а й новими своїми дослідженнями. До Вашої уваги – теплі моменти спілкування!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу