Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Первоцвіти краю в казках та легендах. Зірочки жовті (Gagea lutea)»

«Первоцвіти краю в казках та легендах. Зірочки жовті (Gagea lutea)»
icon:arrow-back

«На сонячній галявині мешкав старий, пихатий, самозакоханий кущ. Він вважав себе господарем галявини. Позбутись влади і можливості повелівати долями інших, втратити право вирішувати, кому та як задовго рости на галявині… ось чого найбільше боявся кущ, тому навколо нього майже не було рослин, а якщо й з’являлись зухвальці ‒ кущ знищував їх за допомогою тіні. Тож ранньовесняної днини, почувши вітання від тендітної, схожої на золоту зірку квітки, він зазвичай влаштував гучний скандал. Вона ж просила лише кілька тижнів, щоб завдяки сонячному світлу поповнити запаси цукру в своїй цибульці. «А потім, до наступної весни, я знову повернуся до підземної домівки», ‒ благала рослина, але кущ її не слухав. Щодень густішою ставала тінь від його листя і все слабше лунав голос першоквітки. Аж настав день, коли кущ не діждався ранкове вітання від неї. Його радощам не було меж. Але минув рік. Старий себелюбець насолоджувався першими весняними променями, аж раптом почув ввічливе вітання. Істерику чув увесь ліс… Зірочка жовта (як ви вже здогадались) дочекалась кінця нападу і терпляче повторила кущу все, про що просила минулого року. А потім чемно запропонувала йому сплатити за своє «проживання»… казками й дивовижними історіями. Відповіді «короля» галявини зраділи всі: «Дякую, Зірочко! В далекому дитинстві я любив казки, що мені їх розповідала матуся…»

Кажуть, що квітка й дотепер радує казками нащадків того куща».

Українською назвою рослина завдячує зовнішній подібності своєї квітки до зірки. Завдяки ж англійському ботаніку Джону Беллендену Кер Голеру міжнародну наукову назву роду рослина отримала на честь голандського вченого Фоми Гаге ‒ Gagea, який першим детально описав цю культуру в середині XVII ст.

Тендітний ефемероїд є прекрасним ранньовесняним медоносом і має безліч чеснот:

  • продуктивність цукру – 7-10 кг/га, а концентрація його у нектарі 53,3%;
  • цибулина містить ефірну олію зі значним вмістом сірки;
  • відваром цибулин лікують бронхіальну астму, гепатит, водянку;
  • свіжим листям та подрібненими цибулинами лікують рани та нариви;
  • завдяки високому вмісту вітамінів всі частини рослини вживають у їжу, додаючи до перших страв і салатів.

Для усіх охочих милуватись первоцвітами, не зменшуючи їх чисельності, й, водночас, отримати цікаву інформацію про рослини, Хмельницький обласний краєзнавчий музей пропонує придбати яскраві закладки.

Наразі – до наступних зустрічей у країні ефемероїдів!

Подібні новини

Підбиваємо підсумки яскравого та мега-насиченого жовтня!

У свій 95-й День народження ми приймали гучні  вітання, грамоти та подарунки від заступника голови обласної ради Володимира Гончарука та директора Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій ОДА Інни Михайлової. В рамках відзначення цього свята для містян та гостей міста  представили виставку «РАРИТЕТИ, ЩО ДИВУЮТЬ», на якій презентували символічних 95 предметів з фондів музею, […]

Деталі

Чудовий та неповторний світ музею

Зима – це час, коли земля покривається білим покривалом, приносить багато радості дітям, оскільки, дає можливості для різноманітних ігор: катання на лижах, санчатах чи ковзанах…

Деталі

День музейного селфі!

Сьогодні, 17 січня, в усьому світі відзначають ДЕНЬ МУЗЕЙНОГО СЕЛФІ! Тож, будемо раді, якщо Ви під нашим дописом або ж на свою особисту сторінку з тегами #MuseumSelfie, #MuseumSelfiDay2024, #Музейнеселфі завантажите своє фото з відвідинами ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ. ЛАСКАВО ПРОСИМО!  

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу