Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Парасолька, парасоля, парасоль…

Парасолька, парасоля, парасоль…
icon:arrow-back

Парасолька, парасоля, парасоль, парасолик, зонтик, зонт, дощарка, дощник, омбрель, затінець, розчепірка – з перерахованих слів зразу ж зрозуміло, про що піде мова у нашому дописі. Звичайнісінький предмет нашого з Вами побуту, а скільки має назв!

Сьогодні, 10 лютого, – міжнародний день парасольки, який почали святкувати у США ще з середини ХІХ ст.

Важко сказати, де і коли з’явився перший зонтик. Відомо, що давні цивілізації Єгипту, Індії, Китаю й Ассирії були знайомі з цим винаходом та вважали його покровом небес, укриттям та захистом.

Слово зонт (від нідерл. zondek) буквально означає «тінь». Через генетичний зв’язок польських, французьких та італійських слів з’явилося слово парасолька, що у перекладі означає «проти сонця».

Цікаво, що використовувати зонтик як захист від дощу першими почали китайці. Вони виготовляли їх з паперу та просочували воском або маслом, щоб не промокали. А ось у середньовічній Європі водонепроникними зонтами не користувалися, адже дощ тоді вважався промислом Божим.

У 1715 р. в Парижі була виготовлена перша складена парасолька, яка мала каркасну основу з китового вуса, а купол прикрашався шовком, тафтою або мереживом. Серед аристократії та багатих торговців того часу вона дуже швидко дістала статус модного аксесуару.

А в наш час Зонтик рятує від дощу і спеки, є предметом моди, використовується як піддашок вуличних кафе тощо…

У фондах нашого музею зберігаються цікаві екземпляри різних часових періодів ХХ ст.

Подібні новини

Міжнародний день пам’яток історії та культури

18 квітня – Міжнародний день пам’яток історії та культури.  Хмельниччина – одна з найбагатших областей України на такі нерухомі скарби: 14 середньовічних замків,  більше 100 замчищ та городищ, близько 100 палацо-паркових ансамблів XVIII-XX ст., а також різноконфесійні та різностильові культові споруди та некрополі. В с. Гвардійське під егідою ЮНЕСКО знаходиться геодезична пам’ятка Дуга Струве. На […]

Деталі

«КРАСА ТА ГАРМОНІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСАНКИ»: відкриття

До світлого дня Великодня вже сьогодні у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття етно-виставки «КРАСА ТА ГАРМОНІЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСАНКИ». На ній представлено понад тисячу великодніх яєць, розписаних Світланою Делікатною – членкинею Національної спілки майстрів народного мистецтва, викладачкою Хмельницької художньої школи, відомою в Україні писанкаркою. Серед них – жодного однакового, а символічні мотиви мисткиня підхопила з […]

Деталі

“Порцелянові сервізи: краса в деталях. Сині роси”

На фото предмети з колекції музею: cервіз “Сині роси”. 1987 р.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу