Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Кирило-Мефодіївське товариство

Кирило-Мефодіївське товариство
icon:arrow-back

На початку січня 1846 року в Києві була створена одна з перших таємних організацій України політичного спрямування – Кирило-Мефодіївське братство, яка проіснувала не більше п’ятнадцяти місяців, однак мала величезний вплив на українське національне відродження у ХІХ столітті.

З-поміж дванадцяти учасників братства – історик та етнограф Михайло Костомаров, поет і художник Тарас Шевченко, письменник і етнограф Пантелеймон Куліш та ін.

Братчики ставили перед собою декілька фундаментальних завдань. Передусім, це побудова майбутнього суспільства на засадах християнської моралі шляхом здійснення ряду реформ. Друге завдання – створення демократичної конфедерації слов’янських народів на принципах рівності та суверенності. Третє – найважливіше – знищення царизму і скасування кріпосного права.

Програмні положення були викладені у «Книзі буття українського народу» і «Статуті слов’янського братства св. Кирила і Мефодія».

Однак амбітним планам здійснитися було не доленосно. Причина тому – донос О.Петрова, сина жандарма, студента Київського університету.

Як наслідок – всіх членів Києво-Мефодіївського братства заарештували та покарали різними термінами ув’язнення та заслання.

Подібні новини

«Віртуальні подорожі краєм. Сатанів. Частина І»

«ВІРТУАЛЬНІ ПОДОРОЖІ КРАЄМ» від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ ЗНОВУ з ВАМИ! Сьогодні ми у містечку Сатанів, що на Городоччині. Перша письмова згадка про це поселення датується 1404 р. Місцеві мешканці захопливо переповідають таку легенду. Начебто за часів імператора Траяна римська армія після здобуття Дакії дійшла аж до Збруча! І якось втомлене військо під проводом центуріона […]

Деталі

«Грайливе дитинство», або назустріч юності

Бражник винний середній Deilephila elpenor Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої. «Кузени» ‒ винний середній та винний малий бражники – схожі між собою не […]

Деталі

Перший генеральний план забудови міста

200 років тому місто Проскурів почало забудовуватися згідно з генеральним планом, який був розроблений подільським губернським землеміром Вікентієм Рудлицьким та столичним архітектором Вільямсом Гесте, та затверджений 1824 р. Для складання плану була застосована популярна на той час прямокутно-променева структура планування. Таким чином місто отримало чіткий поділ на вулиці, вся міська територія була розбита на 31 […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу