Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Красень з блакитними «очима»

Красень з блакитними «очима»
icon:arrow-back

Бражник очкастий
Smerinthus ocellatus

Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої.

«Зустрівшись поглядом» з цим статним красенем, не забудеш його бездонних блакитних «очей» з яскраво-червоними «бровами». В стані спокою «очі» ніби повіками прикриті верхніми крилами. А «сплячого» метелика не помітиш – він схожий формою та забарвленням на сухе листя яблуні чи тополі, де найчастіше розвивається його гусінь. Цей майстерний прийом маскування непогано захищає від ворогів.

Якщо ж ворога не вдалося обдурити в такий спосіб, очкастий бражник різко піднімає верхні крила і «відкриває очі». І тоді безневинне старе та подерте листя (перший рівень захисту) перетворюється на голову грізного хижого птаха з великими, як у сови, очима (другий рівень захисту). При такому вражаючому ефекті третій рівень вже не потрібен.

Якщо ж мімікрія у метелика «спрацювала» на відмінно і він не став комусь «вечерею» (бражник активний в сутінках), його життя все одно буде недовгим – адже доросла комаха зовсім не харчується, а живе лише запасами, що накопила в стадії личинки.

Яскраво-зелена, яблучного відтінку, з косими смужками і «очками» між ними, гусінь метелика своє довге тіло (до 7 см) «утримує» на 10 кінцівках. Не дивлячись на те, що ця ненажера старанно та активно «підчищає» листя на улюблених рослинах, наїдаючись про запас, затятим шкідником її не назвеш, адже очкастий бражник відносно рідкісний метелик, хоча і не занесений до Червоної книги України.

Бражник очкастий Smerinthus ocellatusБражник очкастий Smerinthus ocellatus

Подібні новини

Чи буває дружба серед комах?

30 липня – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДРУЗІВ! Цікаво, чи буває дружба серед комах? Ще й як буває! Наприклад, між мурахами  та… попелицею, між якими від природи склалися міцні та надійні симбіозні  відносини! Мурахи не лише захищають цих шкідників від нападників, зокрема природного ворога жука – сонечка, але й завжди віддано піклуються про своїх друзів: при потребі […]

Деталі

Не поспішай – насолоджуйся моментом

26 лютого відзначають вельми оригінальне свято зі статусом міжнародного – День неквапливості, або День повільності. Ідея створення такого свята належить італійцям. Саме вони – дуже активний та емоційний народ – вперше відзначили День неквапливості у 2007 році, аби неквапливо насолоджуватися життям та кожною його неповторною миттю, адже більшість працездатного населення світу змушена проводити в офісах […]

Деталі

Історія різдвяного віночка

Нині чимало українців напередодні Різдва оздоблюють двері своїх будинків віночком з хвої. Така традиція з’явилася у нас нещодавно, буквально на поч. 2000-х рр., хоча історія цього атрибуту черпає корінням ще далекого 1839 року. За однією з версій, започаткував її німецький теолог Йоганн Гінріх Віхерн, який свого часу облаштував затишний притулок для покинутих дітей. Підопічні Йоганна […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу