Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Хто такий сніговик ?

Хто такий сніговик ?
icon:arrow-back

Сьогоднішня історія про одну з улюблених зимових забав – ліплення сніговика, який став традиційним символом зимових свят не тільки в Україні, а й у різних куточках світу. А звідки ж взявся сніговик? І як правильно – сніговик чи снігова баба? Отже, декілька фактів про цього популярного зимового персонажа.

Історики та дослідники народної творчості не можуть однозначно відповісти на питання, коли з’явився сніговик. Є кілька версій, гіпотез та легенд.

Сучасний дослідник Боб Екштейн у своїй книзі «Історії сніговика», проаналізувавши різні художні зображення в бібліотеках, картинних галереях та музеях Європи, стверджує, що найбільш раннім доказом існування сніговика є мініатюри на полях книги «Часослов» 1380 року, яку було віднайдено в Королівській бібліотеці Нідерландів.

За однією з легенд, сніговиків у вжиток ввів католицький святий Франциск Ассизький у ХІІІ ст. Він вважав створення сніговиків своєрідним методом боротьби з бісами. Сніговики з мітлами-зброєю були вартовими житла, не пускаючи туди злих духів.

За іншою легендою, 1493 року вперше зліпив снігову фігуру скульптор, поет і архітектор Мікеланджело Буонарроті на замовлення  правителя Флорентійської республіки П’єра де Медічі.  Робота була виконана, і сучасники відзначали її красу, але жодних відомостей про те, як виглядав сніговик, не збереглося.

Перше фото сніговика у 1853 році зробила Мері Ділвін з Уельсу. Цей знімок зберігається у Національній бібліотеці Уельсу.

Сучасний та звичний для нас образ сніговика створений завдяки різним мультфільмам та казкам. Насправді ж сніговик, якого ліпили більше 100 років тому, не був схожий на сучасного. Справа в тому, що більшість давніх переказів говорить, що перші сніговики зображувалися недобрими, лютими сніговими монстрами, які виникли в ті давні часи, коли в Європі були суворі зими з лютими морозами і хуртовинами. У північних країнах сніговики частіше уособлювали злих духів. А мешканці Норвегії вірили, що розглядати їх вночі через штори небезпечно!

На Русі сніговиків ліпили з давніх-давен та поважали, як і володаря зими Мороза. Їх просили про зменшення холоду. До того ж наші предки вірили, що хурделицею, снігопадами керують духи-жінки. Тому і ліпили на своїх подвір’ях снігових баб, щоб віддати данину духам взамін на добру і теплу погоду.

Європейці ж вважали снігову бабу чоловіком, його завжди розкішно прикрашали: вбирали в гірлянди, закутували в шарфи та давали в руки великі густі мітли. Ніс із морквини задобрював духів урожаю та родючості, а перевернуте відро символізувало достаток в сім’ї. А в Румунії для здоров’я родини і захисту від злих духів сніговика прикрашали намистом з головок часнику.

Лише в XIX ст. сніговики стали позитивними героями новорічних казок, з’явилися на вітальних листівках і завоювали любов дітей в усьому світі.

Сьогодні ліплення сніговика в усіх країнах – це, в першу чергу, цікава та весела зимова розвага. Отож, як тільки випаде сніг, – гайда ліпити сніговика або снігову бабу, адже це ще один привід зібратися сім’єю чи з друзями і весело провести час.

А ми, як завжди, ділимось з вами цікавими музейними предметами з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею. Вашій увазі скульптурна композиція «Зимовий дворик»  Полонського заводу художньої кераміки авторства Албул В.В. та Албул Н.А.

Подібні новини

Хто «кришує» сороку?

Хмельницький обласний краєзнавчий музей продовжує серію «підглядачок» «Живуть же..!» про звичайне життя тварин у незвичайному ракурсі. Спостерігаючи за сорокою, у вас виникало питання, звідки в неї стільки зухвальства, розперезаності та нахабства? Чому вона так сміливо скаче на більш сильніших, крупніших та навіть «крутіших»? Якщо б мова йшла про людину, відповідь була б ймовірною – її […]

Деталі

З МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ!

Тварини-листоноші або поліціанти? А, можливо, продавці або гарні учні? Не зустрічали подібних? А ось вихованці «Звичайного Дива» вже знають, що такі існують! Де? Та, звісно ж, у нашому казковому «МІСТІ ТВАРИН», створеному спеціально до МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ! «Погостювавши» у звірів та птахів, дітлахи не лише розглянули інтер’єр їх «будиночків», але й  дізналися, якими «професіями» […]

Деталі

День народження В. Чорновола

24 грудня виповнюється 85 років з дня народження В’ячеслава Максимовича Чорновола – потужного державного, громадського, політичного діяча, журналіста, народного депутата двох скликань, одного із лідерів українського правозахисного руху, багаторічного лідера Народного руху України. А ще – ініціатора проголошення Декларації державного суверенітету та Акту проголошення незалежності України 24 серпня 1994 року. За життя В. Чорновіл якось […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу