Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

«Хіпстерський хвіст»

«Хіпстерський хвіст»
icon:arrow-back

Бражник скабіозовий
Hemaris tityus

Кінець весни‒початок літа – романтична пора для метеликів. Вибравшись з тісного зимового кокону, розправивши й обсушивши крила, юний метелик вирушає у першій політ. У цей час лусочки на його крилах майже повністю обсипаються, наприклад, як у бражника жимолостевого, залишаючи прозору поверхню у тонкій бурій облямівці.

Першими «народжуються» зазвичай самці. «Хіпстерська» зовнішність з обов’язковим атрибутом Top Knot – хвостом на кінці тулуба ‒ суттєво відрізняє їх від інших Бражникових. Хвіст-щіточка складається з особливих лусочок, якими метелики можуть рухати за допомогою черевних м’язів, тим самим збільшуючи маневреність польоту.

Через декілька днів після самців з’являються самки. З їх появою можно вважати «цукерково-букетний» сезон відкритим. Самець завдяки добре розвинутому нюху відшукує «даму серця» за притаманним їй запахом. «Нареченого» не зупиняє ніщо: ані відстань іноді в декілька кілометрів; ані зустрічний вітер та інші несприятливі погодні умови; ані чималий «конкурс» претендентів на «руку і серце» ‒ інстинкт збереження роду допомагає долати всілякі перешкоди.

Після «зустрічі» крилата парочка вирушає у шлюбну «подорож» на луки та лісосмуги із запашними квітами котячої м’яти, шавлії, медунки, короставника та інших рослин. Їх політ супроводжується різкими спіралеподібними зльотами вгору. І в котрий раз повторюється історія зародження нового життя: запліднені самки відкладають кулясті блідо-зелені міліметрові яйця на споді листа харчової рослини. В одній кладці зазвичай буває до 6 яєць. Приблизно через тиждень з’являються гусениці, які перезимують наступну зиму в стадії лялечки, а через рік нові метелики випурхнуть із кокону, готові до шлюбного польоту.

Бражник скабіозовий Hemaris tityus

Подібні новини

Музейний березень

Активний березень від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ залишився позаду – час підсумків! Минулого місяця ми презентували виставку робіт студентів ХНУ «НА ХВИЛЯХ ТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА», провели «ШЕВЧЕНКІАНУ у ПРОСКУРОВІ» до 210-ї річниці Кобзаря для школярів ліцею №15; відзначили ДЕНЬ ДОБРОВОЛЬЦЯ з пацієнтами Хмельницької міської дитячої лікарні; організували та провели музейний майданчик співпраці з педагогічним та батьківським […]

Деталі

“Дія. Шеринг” у музеї

Увага всім зацікавленим особам! У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї доступна нова функція – шеринг завірених копій цифрових документів. Відтепер для отримання довідки з кадрових питань або заробітної плати достатньо скористатися додатком “Дія” у Вашому смартфоні.

Деталі

Участь у конференції

Сьогодні науковці нашого музею взяли активну участь у роботі Всеукраїнської конференції «Культурна спадщина в умовах війни: виклики та стратегії збереження», яку провів Рівненський обласний краєзнавчий музей. Своє наукове повідомлення, де було підняте питання роботи музеїв в онлай-проєктах, інтерактивних видах роботи з молоддю, представила науковий співробітник відділу інформації та маркетингу С. Крижановська. Іншу тему висвітлила старший […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу