Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Гроші крізь віки: історія виникнення гривни

Гроші крізь віки: історія виникнення гривни
icon:arrow-back

Хмельницький обласний краєзнавчий музей започатковує інформаційний віртуальний проєкт «Гроші крізь віки», який починаємо з розповіді про історію виникнення нашої національної валюти.

Перша і остання на цей час грошова реформа незалежної України відбулася з 2 по 16 вересня 1996 року, у наслідок якої національною валютою стала гривня. Чому саме вона?

Назва цієї грошової одиниці походить від слова «гривна» – нашийної прикраси часів Київської Русі. Пізніше, у різні історичні періоди, слово неодноразово змінювало своє значення.

Вже у VIII-ІХ ст.ст. під час торговельних операцій і сплати данини гривна використовувалась як міра ваги і лічби. У XII-XIV ст.ст. Давня Русь переживала період роздробленості, а карбування монет припинилося. Роль грошей виконували переважно срібні зливки, що вже називалися «гривнями».

Гривна срібна київського типу

У грудні 1918 року своєю основною грошовою одиницею Українська Народна Республіка знову запровадила гривню. Протягом 1918 року в Берліні були видрукувані паперові грошові знаки номіналом у 2,10,100,500,1000 та 2000 гривень. Ескізи до них, що  вирізняються досить вишуканим орнаментом, виконували художники-графіки Василь Кричевський і Георгій Нарбут. Митці  використали гравюри українських книжок XVII ст. і  давні символи держави: тризуб та козака з мушкетом.

Банкнота УНР. 100 гривеньБанкнота УНР. 100 гривень

Банкнота УНР. 500 гривеньБанкнота УНР. 500 гривень

Банкнота УНР. 1000 гривеньБанкнота УНР. 1000 гривень

Після здобуття Україною Незалежності знов виникла необхідність у національній грошовій одиниці. Отож, у 1992 році художниками Василем Лопатою і Борисом Максимовим була розпочата робота над дизайном перших банкнот, які згодом були надруковані у Канаді та Великобританії.

Розмінною монетою була визначена «копійка», яка спершу карбувалася на Луганському верстатобудівному заводі та частково на італійському монетному дворі.

Банкнотну фабрику в Україні відкрито 1994 року, а у квітні 1998 року засновано Монетний двір Національного банку України. Тепер українська гривня друкується за найсучаснішими світовими технологіями, а віднедавна – з використанням українського льону.

Подібні новини

Всі ми рівні – всі ми різні!

Музейний урок як оздоровча процедура! Дивуєтеся? Аж, ні. Пізнавальні й разом з тим позитивні хвилини музейних розповідей і показу предметів – вагомий плюс у лікуванні. У рамках музейного проекту «Всі ми рівні – всі ми різні!» стартували щомісячні зустрічі з пацієнтами Хмельницької дитячої міської лікарні у новому 2024 році. Цього разу ми розповідали про етнографічну […]

Деталі

«Утримувач» екологічної рівноваги

Бражник молочайний Hyles euphorbiae Місія цього метелика на планеті Земля надвагома та відповідальна. Не кожна людина в змозі завдати на свої плечі подібну ношу. А бражник молочайний справляється з нею на «ура»! Його личинка «регулює» співвідношення чисельності молочаю з іншими рослинами на пасовищах, чим й приносить неабияку користь скотарству. Худоба отруйний молочай не вживає, що […]

Деталі

Благодійний забіг на підтримку ЗСУ “БРАТЕРСТВО СТАЛЕВИХ”

Співробітники ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ не змогли залишитись осторонь благодійного забігу на підтримку ЗСУ “БРАТЕРСТВО СТАЛЕВИХ” під егідою Хмельницької обласної ради на чолі з Віолеттою Лабазюк. Мета акції – вшанувати пам’ять тих, хто загинув, захищаючи незалежність України, висловити вдячність військовим та зібрати кошти на закупівлю дрона (БПЛА). Раді за наших колег, пишаємось медалями та прямуємо […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу