Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Гроші крізь віки: історія виникнення гривни

Гроші крізь віки: історія виникнення гривни
icon:arrow-back

Хмельницький обласний краєзнавчий музей започатковує інформаційний віртуальний проєкт «Гроші крізь віки», який починаємо з розповіді про історію виникнення нашої національної валюти.

Перша і остання на цей час грошова реформа незалежної України відбулася з 2 по 16 вересня 1996 року, у наслідок якої національною валютою стала гривня. Чому саме вона?

Назва цієї грошової одиниці походить від слова «гривна» – нашийної прикраси часів Київської Русі. Пізніше, у різні історичні періоди, слово неодноразово змінювало своє значення.

Вже у VIII-ІХ ст.ст. під час торговельних операцій і сплати данини гривна використовувалась як міра ваги і лічби. У XII-XIV ст.ст. Давня Русь переживала період роздробленості, а карбування монет припинилося. Роль грошей виконували переважно срібні зливки, що вже називалися «гривнями».

Гривна срібна київського типу

У грудні 1918 року своєю основною грошовою одиницею Українська Народна Республіка знову запровадила гривню. Протягом 1918 року в Берліні були видрукувані паперові грошові знаки номіналом у 2,10,100,500,1000 та 2000 гривень. Ескізи до них, що  вирізняються досить вишуканим орнаментом, виконували художники-графіки Василь Кричевський і Георгій Нарбут. Митці  використали гравюри українських книжок XVII ст. і  давні символи держави: тризуб та козака з мушкетом.

Банкнота УНР. 100 гривеньБанкнота УНР. 100 гривень

Банкнота УНР. 500 гривеньБанкнота УНР. 500 гривень

Банкнота УНР. 1000 гривеньБанкнота УНР. 1000 гривень

Після здобуття Україною Незалежності знов виникла необхідність у національній грошовій одиниці. Отож, у 1992 році художниками Василем Лопатою і Борисом Максимовим була розпочата робота над дизайном перших банкнот, які згодом були надруковані у Канаді та Великобританії.

Розмінною монетою була визначена «копійка», яка спершу карбувалася на Луганському верстатобудівному заводі та частково на італійському монетному дворі.

Банкнотну фабрику в Україні відкрито 1994 року, а у квітні 1998 року засновано Монетний двір Національного банку України. Тепер українська гривня друкується за найсучаснішими світовими технологіями, а віднедавна – з використанням українського льону.

Подібні новини

ВІТАННЯ З МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ МУЗЕЇВ!

Напередодні Міжнародного Дня Музеїв ми у рідних стінах приймали вітання від  начальника обласної військової адміністрації Сергія Тюріна та директора Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій ХОДА Інни Михайлової. Директор музею Олена Брицька ознайомила шанованих гостей з експозиційними залами. Радіємо за наукового співробітника Світлану Крижановську та старшого доглядача Євгенію Ткач, які отримали Почесні грамоти. Почесною […]

Деталі

Оце – справжній гадючник!

Хмельницький обласний краєзнавчий музей продовжує серію «підглядачок» «Живуть же..!» про звичайне життя тварин у незвичайному ракурсі. «Гадючник»… Дивовижне слово, що затамовує подих та викликає водночас різноманітні асоціації. До речі, за найпершої з них, яка виникає, можна перевірити свій емоційно-психологічний стан. Бажаєте спробувати? Першим асоціативним уявленням став серпентарій? Ви, скоріш за все, спостережлива, романтична натура, яка […]

Деталі

До 210-ї річниці з Дня народження Великого Кобзаря

До Вашої уваги – «Поетична хвилинка» від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ, присвячена 210-й річниці з Дня народження Великого Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка. Вірш: «Не завидуй багатому» Автор: Тарас Григорович Шевченко Декламує: Світлана Крижановська, науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею. 

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу