У багатьох країнах світу наших туристів дивують надзвичайними спорудами, наголошуючи про їх винятковість. Однак навіщо їхати так далеко, якщо у нашій області теж є унікальні рукотворні об’єкти, що можуть вразити як українців, так і багатьох гостей з-за кордону.
Два кам’янецьких мости
Найдивовижніша споруда – замковий міст у Кам’янці-Подільському. По-перше, за даними археологічних та історичних досліджень окремих науковців, цей міст – найстаріший в Україні. Деякі фахівці стверджують, що він був закладений ще в II-III ст., коли Поділля було провінцією Римської імперії, а Кам’янець називався Клепідавою. Проте далеко не всі історики поділяють думку про таке давнє датування побудови цього моста.
По-друге, можна стверджувати про іншу його унікальність.
Відомо, що міст через річку – споруда, що з’єднує обидва її береги. А ось кам’янецький замковий міст з’єднує правий беріг річки з… її ж правим берегом. Подібного йому в світі немає, адже інженерні особливості замкового мосту такі, що він розміщений на вузькому перешийку річкового каньйону, який з’єднує Стару фортецю зі Старим містом, розташованим на острові. Додамо технічні параметри: довжина мосту – 114 м, висота – 28 м, ширина – 10 м.
У Кам’янці-Подільському є ще один міст-рекордсмен – найвищий міст України. У 1973 р. через річку Смотрич було завершено будівництво мосту, що отримав назву «Стрімка лань». Уперше в світовій практиці була застосована бісталева конструкція. Відстань між опорами становить 174 м, загальна довжина моста – 379 м, висота – 70 м. Така висота дозволяє вільно пролітати під мостом величезним повітряним кулям, що, до речі, регулярно й здійснюють учасники повітроплавних фестивалів…
Більше про ці та інші факти з історії краю читайте у книзі Сергія Єсюніна «Хмельниччина: минуле, що дивує», яку можна придбати у Хмельницькому краєзнавчому музеї.