Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Дозаправка у повітрі

Дозаправка у повітрі
icon:arrow-back

Язикан звичайний
Macroglossum stellatarum

Довгий хоботок язикана (близько 10 см) – це своєрідна «перепустка» до глибоких і недосяжних для інших комах «нектаросховищ» деяких квітів. За тисячі років існування між ними виник стабільний мутуалізм: бражник своїм хоботком сягає «серця» квітки й запилює її, а вона на подяку пригощає його запашним і цілющим нектаром.

Хоботок ‒ це видозмінені бічні частини нижніх щелеп, що з’єднані з м’язовим насосом у глотці комахи. В спокійному стані він згорнутий у щільну спіраль на зразок пожежного шлангу. При потребі комаха нагнітає кров до бічних порожнин і хоботок розгортається на кшталт іграшки-свищика «тещин язик», коли в неї дмуть.

Метелик, зависаючи у повітрі, висмоктує нектар на льоту, не сідаючи на квітку. В цей час його крила роблять до 90 змахів на секунду, а надзвичайно еластичний та гнучкий хоботок з хітиновим шарніром в центральній частині качає енергетичне «паливо» для організму. Ну, чим не сучасний літак, який виробляє дозаправку в повітрі?!

А «палива» цьому енерджайзеру потрібно чимало, адже воно надає необхідні сили гасати з дивовижною швидкістю та здійснювати щорічні міграції на відстань до 3000 км!

Хоботок язикана має ще одну життєво важливу функцію ‒ дозволяє комасі харчуватись на певній відстані від квітки, захищаючи метелика від павуків та інших хижаків, які очікують свою жертву в її середині.

Язикан звичайний Macroglossum stellatarum

Язикан звичайний Macroglossum stellatarumЯзикан звичайний Macroglossum stellatarum

Подібні новини

Мандри музейними залами

Експозиційними залами ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ здійснили мандрівку учні Ліцею №14. Так, в експозиції «ПРОСКУРІВ – РОМАНТИКА СТАРОВИНИ» гостювальники розвідали історію нашого міста, дізнались про походження герба Хмельницького та занурились в атмосферу 150-155-річного віку, «навідавшись» до людей різного соціального статусу: дворян, чиновників, міщан… В іншій залі  – «АРХЕОЛОГІЧНІ СКАРБИ КРАЮ» – відвідувачі  дізналися про появу […]

Деталі

Родинна креатив-майстерка «В ОЧІКУВАННІ РІЗДВА»

Родинна креатив-майстерка від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ «В ОЧІКУВАННІ РІЗДВА» – відбулася! Цього разу музейні майстрині ділилися творчим вмінням та заряджали святковим настроєм двох сестричок – Анастасію та Вероніку. Разом з нами дівчатка за допомогою гачка, ниток та бісеру виготовили чудову новорічну прикрасу. А по завершенню майстерки ще й отримали тематичний подарунок. Дякуємо юним леді […]

Деталі

«Злато та срібло» землі Болохівської. Продовження

Продовжимо розглядати широкий жіночий браслет-наруч, який був знайдений у 70-х рр. ХХ ст. на одному з городищ ХІІ-ХІІІ ст.ст. у Деражнянському районі. Мова піде про наступну з композицій: звір, що стоїть на передніх лапах, і навпроти нього – постать людини. Тулуб звіра перетинають дві риски – стилізоване зображення паса. Щодо даної сцени (авторитетні історики трактували […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу