Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Дозаправка у повітрі

Дозаправка у повітрі
icon:arrow-back

Язикан звичайний
Macroglossum stellatarum

Довгий хоботок язикана (близько 10 см) – це своєрідна «перепустка» до глибоких і недосяжних для інших комах «нектаросховищ» деяких квітів. За тисячі років існування між ними виник стабільний мутуалізм: бражник своїм хоботком сягає «серця» квітки й запилює її, а вона на подяку пригощає його запашним і цілющим нектаром.

Хоботок ‒ це видозмінені бічні частини нижніх щелеп, що з’єднані з м’язовим насосом у глотці комахи. В спокійному стані він згорнутий у щільну спіраль на зразок пожежного шлангу. При потребі комаха нагнітає кров до бічних порожнин і хоботок розгортається на кшталт іграшки-свищика «тещин язик», коли в неї дмуть.

Метелик, зависаючи у повітрі, висмоктує нектар на льоту, не сідаючи на квітку. В цей час його крила роблять до 90 змахів на секунду, а надзвичайно еластичний та гнучкий хоботок з хітиновим шарніром в центральній частині качає енергетичне «паливо» для організму. Ну, чим не сучасний літак, який виробляє дозаправку в повітрі?!

А «палива» цьому енерджайзеру потрібно чимало, адже воно надає необхідні сили гасати з дивовижною швидкістю та здійснювати щорічні міграції на відстань до 3000 км!

Хоботок язикана має ще одну життєво важливу функцію ‒ дозволяє комасі харчуватись на певній відстані від квітки, захищаючи метелика від павуків та інших хижаків, які очікують свою жертву в її середині.

Язикан звичайний Macroglossum stellatarum

Язикан звичайний Macroglossum stellatarumЯзикан звичайний Macroglossum stellatarum

Подібні новини

Митець української літератури

Цього дня, 110 років тому, народився відомий український поет, перекладач та співак Андрій Самійлович Малишко, чиї вірші вирізняються ліричністю та щирістю, простотою та емоційністю, але головною їх особливістю є музикальність. На слова Андрія Самійловича написано понад 100 пісень. Серед найбільш відомих нам – «Київський вальс» та «Пісня про рушник». Народ полюбив ці пісні одразу, адже […]

Деталі

«Жінки в науці. Дарія Микитівна Доброчаєва»

Сьогодні пропонуємо згадати науковця, яка понад 50 років свого життя присвятила дослідженню світу рослин. Дарія Микитівна Доброчаєва (30 березня 1916р. – 1 грудня 1995р.) – доктор біологічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки УРСР, лауреат Державної премії УРСР, музеєзнавець, історик ботаніки. Народилась дослідниця в с. Хижники на Старокостянтинівщині в родині Микити та Ксенії Ковальчуків. […]

Деталі

Перший генеральний план забудови міста

200 років тому місто Проскурів почало забудовуватися згідно з генеральним планом, який був розроблений подільським губернським землеміром Вікентієм Рудлицьким та столичним архітектором Вільямсом Гесте, та затверджений 1824 р. Для складання плану була застосована популярна на той час прямокутно-променева структура планування. Таким чином місто отримало чіткий поділ на вулиці, вся міська територія була розбита на 31 […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу