14 жовтня Україна в числі інших свят відзначає й День Українського козацтва.
У зв’язку з цим науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею хочуть поділитися з Вами унікальними історичними знахідками з фондів музею періоду козацтва, адже вони відіграють важливу роль у духовному розвитку та становленню української нації.
В першу чергу це пістоль – ручна вогнепальна зброя, що відома з ХV ст. Більшість запоріжських козаків носили по два пістолі за поясом і ще два – у «кобурах» при сідлі. Обов’язково мали з собою натруску, з якої підсипали порох.
Козацька ж артилерія була здебільшого легка й мобільна, що зумовлювалося необхідністю швидкого пересування степами на конях або водою на човнах-чайках. Човнові гармати встановлювали на лафети. Козацтво вважало таку гармату одним із військових клейнодів.
Не менш важливий клейнод – пернач – ударна зброя у вигляді металевої втулки, що закріплена на держаку, із пластинами-перами. Спочатку пернач використовували як зброю, згодом він набув значення атрибута, що символізує військову або політичну владу його власника. У козаків пернач – клейнод полковника.
Щиро вітаємо усіх з низкою свят та бажаємо мирного неба.