Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Це було в нас: Зірка українського театру на проскурівській сцені

Це було в нас: Зірка українського театру на проскурівській сцені
icon:arrow-back

Українська революція 1917-1921 років увійшла в історію Проскурова (нині – м. Хмельницький) багатьма подіями, серед яких були яскраві події культурного життя.

Так, у вересні 1919 року на сцені Проскурівського міського театру з успіхом виступала видатна драматична актриса й оперна співачка Катерина Рубчакова, творчість якої на початку ХХ ст. була визнана не лише в Україні, а й у світі.

Катерина Рубчакова на поштовій картці початку ХХ ст.

Катерина працювала у трупі “Нового Львівського театру”, який з липня 1919 року на запрошення Міністерства преси та інформації УНР розпочав гастролі Подiллям. Спочатку театр майже місяць виступав у Кам’янцi-Подiльському, в залі Пушкінського народного дому. У складі трупи вирізнялась блискучою грою Катерина Рубчакова та її чоловік Іван Рубчак. Згодом у місто над Смотричем приїхала їхня донька, 16-рiчна Ольга Рубчакiвна. Майбутня заслужена артистка України, одна з фундаторів сучасного Київського театру імені Франка, дружина видатного режисера та актора Гната Юри, робила свої перші акторські кроки на сцені “Нового Львівського театру” саме на Поділлі.

Кам’янчани та місцева преса схвально оцінили виступи театру та особливо Катерини Рубчакової. Але під час кам’янецьких гастролей актриса занедужала. Театр на початку серпня 1919 року переїхав до Проскурова, а от Катерина змушена була залишитися в приміському селі Зiнькiвцях у своїх добрих знайомих.

У Проскурові “новольвiвцi” гастролювали півтора місяці, починаючи з 9 серпня. Вистави відбувались у міському театрі (нині – міський Будинок культури). Крім вистав, давали благодійні концерти для козаків армії УНР та найбідніших верств населення, влаштовували зустрічі з акторами, організували невеличку читальню. На кожному заході були аншлаги. Проскурiвчани палко вітали артистів i чекали на приїзд головної “зірки” театру – Катерини Рубчакової.

Колишній міський театр, нині – міський Будинок культури. Фото середини ХХ ст.

Як тільки Катерина відчула полегшення, вона з радістю прибула до Проскурова. На сцені міського театру у вересні 1919 року видатна актриса зіграла головні ролі у виставах “Пошилися в дурні”, “Безталанна”, “Жидiвка-вихрестка”… Але, на жаль, К. Рубчакова знову захворіла. 27 вересня театр відбув з Проскурова до Вінниці, а от Катерина, попрощавшись з чоловіком, донькою, друзями, знову повернулась у Зiнькiвцi до знайомих. Там її, ослаблену хворобою, схопив тиф. 22 листопада 1919 року талановита 39-річна актриса пішла з життя.

Таким чином, зал проскурівського театру став останнім, де лунав чарівний голос видатної артистки та оперної співачки. У Проскурові було зроблене й останнє її фото – в ролі Сари у виставі “Жидівка-вихрестка”.

Останнє фото Катерини Рубчакової, зроблене у Проскурові у 1919 році

Про останні гастролі Катерини залишились спогади її колег. Один із молодих тоді акторів театру, а згодом Народний артист СРСР Мар’ян Крушельницькій писав наступне: “…З трупою “Нового Львівського театру” ми мандрували по містах України, працюючи у винятково складних обставинах фронтів війни, голоду, розрухи, тифу і злиднів… Цікавою новою роллю для мене був Аманд у п’єсі “Молодість” М. Гальбе. Це було восени 1919 року в Проскурові. У виставі “Молодість” моєю партнершею у ролі Ганнусі була Катерина Андріївна Рубчакова – “зірка” галицького театру, “галицька Заньковецька”, як називали всі, хто бачив її неповторну талановиту гру. Виступати на сцені з Рубчаковою було для мене щастям… Я докладав усіх зусиль, щоб стати на сцені гідним моєї партнерші. На жалю, її виступи зі мною у Проскурові були для неї лебединою піснею. Вона залишила наш театр назавжди”.

За своє творче життя Катерина Андріївна Рубчакова створила 79 драматичних ролей, співала у 18 операх та 27 оперетах. Як видатна актриса театру вона на початку ХХ ст. була визнана не лише в Україні, а й у світі. Не випадково, у 1981-82 роках ЮНЕСКО до календаря ювілейних дат міжнародного значення внесли соту річницю з дня народження К. Рубчакової. Пам’ять про видатну актрису увічнена, передусім, на Поділлі. Зокрема, в її рідному Чорткові встановлено пам’ятник, а районний Будинок культури перейменований у Народний дім імені Катерини Рубчакової. На честь видатної актриси названі вулиці у Чорткові та Борщеві Тернопільської області, а також у нашому Хмельницькому.

 

Подібні новини

«Проскурів на старих поштівках. Костьол Святої Анни»

Поціновувачі старовини Проскурова високо оцінюють дві поштівки понад сторічної давнини з видами проскурівського костьолу Святої Анни. Перша з них зафіксувала старий костьол ХІХ ст., а друга – зображення нового, який був збудований на місці старого на початку ХХ ст. неподалік від теперішнього головного входу в центральний міський парк ім. Чекмана. На жаль, нині цього величного […]

Деталі

«Жінки в науці. Зозуля Ніна Олексіївна»

Сьогодні розповідь про науковця, яка, будучи уродженкою Чернігівщини, значну частину життя присвятила дослідженням та популяризації подільського краю. Мова піде про відомого українського етнографа Ніну Олексіївну Зозулю. Народилась Ніна Олексіївна 12 серпня 1947 р. в с. Іваниця на Чернігівщині. У 1972 р. отримала фах викладача історії та суспільствознавства КДУ ім. Т.Г.Шевченка. З серпня 1972 р. почала […]

Деталі

Нові надходження

Україна – ніби МАТІР, що ніжно пригортає до себе своє дитя, себто нас, кожного українця! Саме так зобразив нашу НЕНЬКУ відомий сучасний художник, ілюстратор та плакатист Нікіта Тітов на новій марці «Все буде UA!» від «Укрпошти». Радіємо, що новий поштовий комплект, що складається з листівки, конверту та згаданої марки, сьогодні поповнив фонди нашого музею.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу