Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Це було в нас: Перший україномовний навчальний заклад Проскурова

Це було в нас: Перший україномовний навчальний заклад Проскурова
icon:arrow-back

Український рух у Проскурові (нині – Хмельницький) розпочався 1917 року та набув ще більших обертів у наступні три роки. Серед багатьох подій заслуговує на увагу українізація місцевих навчальних закладів, і, передусім, найбільшого з них – реального училища. У 1918 році його реорганізували в українську реальну школу, яка стала першим в історії міста навчальним закладом з українською мовою викладання.

Історія Проскурівського реального училища почалась у 1900 році, коли за ініціативи міської міщанської управи було порушено питання про організацію у місті середнього технічного навчального закладу. Отримавши відповідний дозвіл від міністерства народної освіти, у Проскурові розпочалася підготовка до створення нового навчального закладу та будівництво для нього приміщення по вулиці Старобульварній, 3 (нині – будівля Хмельницької міської ради).

1 липня 1904 року відбулось урочисте відкриття Проскурівського реального училища. Заклад мав 6-річний курс навчання і давав «реальну» (з латини «геаlis» – дійсна) середню освіту з технічним нахилом, вступали до нього після закінчення початкової школи. У 1-4-х класах училища давали загальну освіту, а, починаючи з 5-го, вивчали спеціальні предмети. Крім них у програмі були Закон Божий, російська, німецька та французька мови, математичні дисципліни (арифметика, алгебра, геометрія, тригонометрія), географія, історія, каліграфія, фізика та хімія. Учнів-реалістів нараховувалось майже три сотні, навчання було платне – 50 рублів на рік, що було доступно майже всім верствам населення…

Зміни у навчальний процес привнесла Перша світова війна. У зв’язку з наближенням фронту реальне училище у вересні 1915 року було евакуйоване до Єлисаветграду (нині – Кропивницький), а його фізичний кабінет і бібліотека – у Москву до історичного музею. Приміщення у Проскурові переобладнали для потреб військового шпиталю Общини сестер милосердя Товариства Червоного Хреста. Але вже за рік, у серпні 1916 року, коли справи на фронті покращились, училище повернулось у Проскурів і відновило свою роботу. На жаль, доволі цінна бібліотека так і залишилась у Москві…

Під час Української революції 1917-1921 рр. навчальний заклад було реорганізовано згідно програмі українізації освіти, яка розгорнулась у 1918 році. Училище відтоді стало називатись «Проскурівська державна реальна школа».

«Українізація» печатки: було і стало. Взято з документів навчального закладу

Частково змінився педагогічний склад, призначили нового директора – досвідченого Семена Білімовича, який з 1907 року працював у цьому навчальному закладі інспектором. Але найголовніші зміни – відбулось впровадження української мови викладання та введення нових предметів. Зокрема, додали вивчення української та польської мови, впровадили курси історії українського письменництва, географії та історії України. Надзвичайно цікавий і красномовний факт – в реальній школі поки залишили вивчення російської мови, але офіційно її називали не інакше, як «московська мова».

Свідоцтво про навчання у Проскурівській реальній школі, де зазначені нові предмети

Повноцінний навчальний процес українізованої реальної школи відновили до серпня 1918 року. Проте вже наступного року постійні бойові дії не давали навчальному закладу працювати стабільно. Часом реалісти не вчились по декілька місяців… Ще гірші часи настали після встановлення радянської влади – Проскурівська реальна школа взагалі припинила існування.

Подібні новини

«Щедрий вечір, добрий вечір…»

З величним та казковим святом Різдва Христового до нас приходять веселі колядки та щедрівки. Колядки та щедрівки – українські обрядові величальні пісні, що виконують під час новорічних та різдвяних свят: колядки – на Різдво, а щедрують напередодні Нового року. У колядках, насамперед, прославляють народження Ісуса Христа, а, виконуючи щедрівки, бажають добробуту родині, багатого врожаю та […]

Деталі

Музейний проєкт «Ігри нашого дитинства»

«Ні» – хандрі  та ґаджетам, «так» – здоровому способу життя!», – заявили педагоги та школярі ЗОШ №1, приєднавшись до рухливих ініціатив від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ! Цього разу у позитивному та активному заході «ІГРИ НАШОГО ДИТИНСТВА» взяли участь учні молодших класів, які грали з музейниками добре знайомі забави старшому поколінню: «Резинки», «Класики, «Обруч», «Боулінг» тощо. […]

Деталі

«Персоналії. Іон Срульович Винокур»

4 липня 1930 р. народився Іон Срульович Винокур – відомий подолянин, історик, археолог; заслужений працівник вищої школи України, академік АН вищої школи України, академік Української академії історичних наук, доктор історичних наук, професор Кам’янець-Подільського державного педуніверситету, де  викладацьку діяльність розпочав у 1963 році … Крім того, читав лекції у вищих закладах Житомира та Києва. 50 років […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу