Українська революція 1917-1921 років запустила незворотній процес українізації Проскурова (нині – Хмельницький). Серед багатьох подій цього періоду відзначимо появу перших в історії Проскурова україномовних газет.
Загалом перше періодичне видання у місті з’явилось у 1904 році, коли під редакцією директора-розпорядника Проскурівсько-Летичівського сільськогосподарського товариства Л. Рутковського тричі на тиждень виходила російською мовою газета з неймовірно довгою назвою – «Телеграфный бюллетень Проскуровско-Летичевского сельскохозяйственного товарищества торгово-телеграфного агентства Министерства финансов о ценах на сельскохозяйственные продукты на рынках». Це видання відрізнялось від звичних для нас газет тим, що містило лише інформацію комерційного змісту для вузького кола землевласників.
Перша періодика у вигляді звичних газет та журналів стала виходити у Проскурові лише за декілька років. Зокрема, 18 грудня 1910 року побачив світ «Tygodnik Podolski» (Подільський тижневик) – тижневик польською мовою, який вміщував статті різноманітного змісту, хроніку подій місцевого життя, новини країни та світу, літературні твори, оголошення та рекламу. Редактором і видавцем був місцевий адвокат Стефан Зембржуський. Тижневик друкувався у різних друкарнях міста, а редакція містилась у помешканні видавця, у невеличкому будинку по вул. Аптекарській, 39 (нині – вул. Проскурівського підпілля). Проте, видання тижневика було нетривалим. Вже за рік редактор потрапив під тиск імперської поліції – почалися безпідставні звинувачення у розповсюдженні інформації антидержавного змісту та відкритті «підпільної польської друкарні». «Tygodnik Podolski» вимушений був припинити своє існування – 26 травня 1912 року вийшов останній, 72-й номер…
Проте місто не залишилось без преси – у 1914 році почали видавати нові газети-журнали – двічі на місяць виходив польськомовний суспільно-релігійний журнал «Nasza Wies» (Наше Село) та щоденна політична, громадська, літературно-наукова й комерційна газета російською мовою «Подольский Край». Але обидва видання припинили існування з початком Першої світової війни. Натомість у жовтні 1914 року з’явилась газета Проскурівської повітової Земської Управи «Наша Земская Газета» (теж російською мовою), яку з 1 січня 1915 року перейменували у «Земскую Мысль», а з початком революційних подій 1917 року на «Свободная Мысль». Під час війни це було єдине періодичне видання, що виходило в Проскурові. Останній номер газети побачив світ 6 квітня 1917 року.
У 1917-1918 роках інколи друкували газети різні політичні та військові організації, які тимчасово перебували у Проскурові. Але то були нерегулярні та знов-таки російськомовні видання.
Перші українські газети в Проскурові почали видавати у 1919 році вояки Армії УНР. У березні 1919 року, під час перебування у місті Уряду та Директорії УНР, військове відомство регулярно видавало свій офіційний часопис «Новини Інформаційного бюро Армії Української Народньої Республіки» та підготувало менш ніж за місяць 9 випусків. У червні-липні 1919 року, під час перебування у Проскурові підрозділів Українських Січових стрільців, у місті розмістилась Пресова квартира січовиків, яка видавала газету «Стрілецька Думка». Часописом опікувався особисто командир Січових стрільців полковник Євген Коновалець, редактором був хорунжий Степан Рудик. Тираж газети у Проскурові сягав 4-6 тисяч примірників. Редакція працювала у будівлі по вул. Старобульварній, 18 (нині – вул. Героїв Маріуполя).
Перша україномовна газета місцевих видавців побачила світ 28 вересня 1919 року – у цей день вийшов перший номер часопису Проскурівської повітової селянської спілки «Голос Села». Газета почала виходити тричі на тиждень, користувалась попитом серед читачів, але кризові явища змусили вже 7 листопада припинити її видання.
Знаменна подія відбулась влітку 1920 року – 6 липня Проскурівська Українська громада започаткувала видання власного часопису «Українське Гасло». Правда, вийшов лише один номер газети, адже на початку липня кардинально змінилась ситуація на фронті…