Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Це було в нас: перші добровольці до української армії

Це було в нас:  перші добровольці до української армії
icon:arrow-back

У 1918 року в губерніях і повітах Української Народної Республіки (УНР) при комендатурах почали створювати територіальні військові частини – охоронні сотні. Однією з перших в Україні така сотня була організована в Проскурові (нині – Хмельницький).

1 квітня 1918 року за наказом Подільського губернського коменданта із штату Збручанської січової сотні була створена Проскурівська повітова охоронна сотня. Сотенним затвердили А. Червінського, який вже мав досвід служби у січовому стрілецтві. 16 квітня охоронна сотня виставила перших вартових на під’їздах до Проскурова та важливих об’єктах міста. Вартові змінювалися щодобово, козаки були озброєні гвинтівками та шаблями.

Після встановлення гетьманської влади (29 квітня 1918 року), яка взяла курс на організацію міцного місцевого адміністративного апарату, роль охоронних сотень помітно зросла. З травня був оголошений добровільний набір козаків до Проскурівської сотні, який з успіхом провели за кілька тижнів. З навколишніх сіл – Малиничі, Карпівці, Ружична, Заріччя, Олешин – чоловіки охоче йшли «записуватися в козаки».

Треба було лише мати відмінне здоров’я та вік від 18 до 25 років. Зазначимо, що служба добровольців оплачувалася: козак отримував 90-100 карбованців на місяць, підстаршина – 110-150, старшина – до 500. Багато це чи ні? Для порівняння: фунт хліба коштував 1 карб. 60 коп., фунт сала – 5 карб. 50 коп., кварта молока – 60 коп.

Достатня кількість новобранців дала змогу вже з 8 травня 1918 року сформувати другу вартову сотню, а з 26 травня – третю. На початку червня всі три сотні об’єднали у єдиний підрозділ – Проскурівський повітовий вартово-охоронний курінь. Командиром призначили осавула В. Мацькевича. Усього у складі куреня було 533 чоловіки, з яких 478 старшин і козаків та 55 «немуштрових спеціалістів». Щодо останніх, то в місті був навіть оголошений конкурс на ці посади. Потрібні були 3 фельдшери, 6 кашоварів, 4 пекарі, римар, кравець, коваль та інші. Платня від 90 крб. (кашовар) до 150 крб. (коваль).

Більшими стають можливості куреня. Він цілодобово виставляв 54 пости вартових біля найважливіших об’єктів у Проскурові (державні установи, підприємства, пошта, скарбниця) та 20 у повіті: у Гречанах, Наркевичах, Війтівцях, Чорному Острові, Ярмолинцях.

Лад у курені був побудований за зразком регулярних військових частин. З перших днів було запроваджена муштра, навчання військових наук, заняття зі зброєю. Такі кроки зробили з куреня справжню боєздатну частину. І коли у 1919 році розпочалась військова агресія більшовицької Росії проти УНР, значна частина козаків Проскурівського куреня пішла до лав діючої української армії та встала на захист рідної Вітчизни…

Подібні новини

Домашній улюбленець

Бражник винний великий Hippotion celerio Цей метелик запросто може стати вашим… домашнім улюбленцем. Так-так, це не жарт. Щоправда, на призвістко він відгукуватися не буде, мурчати на вушко ‒ теж, вигулювати на повідку не попроситься та й до ветеринара водити не потрібно. Натомість спостерігати за його розвитком та метаморфозами ‒ суцільне задоволення, яке не отримаєте від […]

Деталі

ХОКМ – ЧОЦНП: сходини до співпраці

У стінах нашого музею приймали директора Чернігівського обласного центру народної творчості Надію Заваліну. Спілкування у теплій дружній атмосфері було пізнавальним та творчим. Дякуємо за візит та раді новим професійним зв’язкам з колегами з величної Чернігівщини.

Деталі

Участь у конференції «Домініканський комплекс у Вінниці: сторінки 400-річної історії»

22 листопада 2024 р. з двома ґрунтовними науковими дослідженнями з історії домініканського комплексу у ХІХ ст. учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін взяв участь у науково-краєзнавчій конференції «Домініканський комплекс у Вінниці: сторінки 400-річної історії», організатором якої виступив Музей Вінниці.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу