Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Це було в нас: народження морської піхоти на Поділлі

Це було в нас: народження морської піхоти на Поділлі
icon:arrow-back

Землі нашого краю далекі від моря, проте, як це не дивно, саме Поділля пов’язано із народженням у 1919 році української морської піхоти.

Всі зусилля створити власні військово-морські сили на початковому етапі Української революції 1917-1921 років не мали успіху. Ані Центральна Рада, ані Гетьманат так і не змогли реалізувати цей намір. З приходом до влади Директорії знову постало питання створення флоту. 25 січня 1919 року уряд УНР прийняв «Закон про флот», в якому було викладено основні положення існування флоту, передбачено усі його роди: корабельні з’єднання, морська авіація та морська піхота. Але закон не встиг повноцінно запрацювати, адже війська країн Антанти окупували Одесу; 1 лютого 1919 року зайняли Херсон; 2 лютого – Миколаїв, остаточно відрізавши УНР від Чорного моря.

Окупація чорноморського узбережжя заставила перенести штаб берегових військ з Миколаєва на Поділля – до Вінниці. Незважаючи на відірваність від моря, Морське міністерство УНР вирішило працювати на перспективу та першочергово розпочало створення морської піхоти. На Поділлі було оголошено набір колишніх моряків, які вже мали досвід служби на флоті. Але незабаром у зв’язку із складною ситуацією на більшовицькому фронті формування 1-го полку морської піхоти з Вінниці перенесли в Коломию. Вибір цього міста став не випадковим, адже морпіхів вирішили набирати із гуцулів – сплавників лісу карпатськими річками. Набір пройшов вдало. Новий підрозділ, що дістав назву 1-й Гуцульський полк морської піхоти, перебазувався у Броди і вже звідси рушив на фронт.

Бойове хрещення 1-й полк морської піхоти здобув 2 червня 1919 року на Поділлі. При переправі через Збруч в районі Волочиська «гуцули» зіштовхнулись з більшовиками. Здолавши перший опір, морпіхи пішли в наступ у напрямку Війтівці – Фельштин (нині – с. Гвардійське біля Хмельницького). Особливо важкі бої розгорнулись 5-6 червня під Фельштином. Полк, потрапивши в оточення, пішов на прорив та за підтримки інших українських підрозділів здобув Фельштин. У цьому бою полк втратив полкового лікаря та 15 козаків. Надалі морпіхи здобули Ярмолинці, продовжили наступ у напрямку Бара та після червневих боїв вийшли на стратегічний транспортний вузол Жмеринку…

У липні 1919 року розпочалось формування 2-го полку морської піхоти – і знову на Поділлі, у Кам’янці-Подільському. За два тижні набрали близько сотні козаків та після короткого навчання відправили на фронт. Одночасно було ухвалено рішення про створення на базі двох полків дивізії морської піхоти під командуванням контр-адмірала Михайла Білінського. Штаб дивізії деякий час перебував у Кам’янці-Подільському, а потім вирушив на східний фронт до своїх частин.

Подібні новини

«Щедрий вечір, добрий вечір…»

З величним та казковим святом Різдва Христового до нас приходять веселі колядки та щедрівки. Колядки та щедрівки – українські обрядові величальні пісні, що виконують під час новорічних та різдвяних свят: колядки – на Різдво, а щедрують напередодні Нового року. У колядках, насамперед, прославляють народження Ісуса Христа, а, виконуючи щедрівки, бажають добробуту родині, багатого врожаю та […]

Деталі

Творча та наукова робота – це завжди цікаво! Чи не так?

Творча та наукова робота – це завжди цікаво!!! Чи не так? А якщо у спільні вишукування об’єдналися дві потужні наукові установи – Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України та Хмельницький обласний краєзнавчий музей, то результатом, безперечно, має бути мега-колосальна наукова праця. Перший крок зроблено! А далі, попереду, нас чекають довготривалі дослідження, […]

Деталі

Підсумовуємо квітень!

О.Брицька, директор музею, відзвітувала перед балансовою комісією обласної ради з питань фінансово-господарської діяльності закладу, виступила з проблемними питаннями функціонування музеїв на громадських засадах на розширеній нараді з керівниками структурних підрозділів сфери культури та взяла участь в  онлайн-зустрічі «Музеотерапія. Мистецтво зцілення» від фундації «Оbmin» (Польща). К.Данилова, ст.н. сп.,  виступила на II Міжнародній науково-практичній конференції «Туристично-рекреаційна сфера: […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу