Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Черепашкові гроші

Черепашкові гроші
icon:arrow-back

Пам’ятаєте дитячу гру «Магазин», коли грошима слугували дрібні камінчики та листя з дерев й кущів? А тепер уявіть, що у Новій Гвінеї ще в середині ХХ ст. нарівні з національною валютою «ходили» мушлі морських молюсків Monetaria moneta (каурі).

Першими використовувати каурі як гроші почали в Китаї, в часи династії Шань (близько 1766‒1154 роки до н.е.) Потім з’явились копії каурі, зроблені з кістки, перламутру, вапняку, нефриту та бронзи – перші монети. З Китаю традиція каурі-грошей розповсюдилась й до інших країн та була у широкому вжитку в безмонетний період XII–XIV століть. Європейці привозили мушлі до Північної Америки, а араби – до Західної Африки.

Ловлять каурі, переважно, на Мальдівах. Для цього на глибину кидають прив’язане пальмове листя й близько тижня очікують, поки молюски не заповзуть на них, щоб поласувати зеленню. З одного листка «збирають» до 10 молюсків. Ось чому каурі мають усі якості грошей – щоб їх добути, необхідно витратити багато часу й докласти чимало зусиль, особливо зважаючи на їх низький фінансовий курс. До прикладу, в середині ХХ ст. сокира коштувала 150 каурі, штука полотна (± 24метра) – 600 каурі, два куска європейського мила або пакетик сушених цвіркунів – 100 каурі. Викуп за наречену складав 5000 каурі та одна корова. Курс каурі відносно валют європейських країн залежав від географії. В середині ХІХ ст. в Індії 1000 каурі коштували 3 англійських пенси, а у Західній Африці у п’ять разів дорожче ‒ 1 шилінг й 3 пенси.

У Гвінейській затоці каурі не живуть, проте саме у Новій Гвінеї (нарівні з іншими західноафриканськими країнами) вони стали важливою грошовою одиницею в період розвитку работоргівлі у XVI ст. й використовувались як гроші до середини ХХ ст. Пам’ять про каурі залишилась у монетній справі країни.

Monetaria moneta (каурі)Гвінея, 50 каурі "1971"

Подібні новини

Вперше на Хмельниччині встановлено РЕКОРД УКРАЇНИ у номінації краєзнавство!

За ініціативи та участі директора Благодійного фонду «Закон і справедливість», професора, краєзнавця Віталія Олуйка, підтримки Ямпільської громади та Хмельницького обласного краєзнавчого музею було проведено дослідження історії одного з найдавніших населених пунктів нашої області – села Лепесівка та відзначена рекордна кількість урочищ цього села, які мають окремі історичні назви. Дослідження було передано експертам «Книги світових рекордів», […]

Деталі

Найкращий старт року – з подарунків!

Погодьтеся, найкращий старт року – старт з приємних подарунків! Днями ми хвалилися з Вами сюрпризами – мініатюрними іграшками з рухомими елементами від мецената Олексія Кордзіховського, а вже сьогодні  отримали ще один дарунок від The KOSCIUSZKO FOUNDATION INS (Польща, координатор Марія Гудь) та Smittsonian –  джерела безперебійного живлення, без яких нині складно налагодити науковий процес. Радіємо […]

Деталі

«Краплинка Добра»

Музейною мікстурою «Краплинка Добра» «пригостили» співробітники Хмельницького обласного краєзнавчого музею пацієнтів Хмельницьких обласної та міської дитячих лікарень: з молодшими дітками ми виготовляли м’яку іграшку «Зайчик-Валентинчик», а з підлітками – іграшку-антистрес. Як результат – чудові забавки та гарний настрій! Дякуємо дітлахам за активність та зичимо швидкого одужання! До зустрічі у нашому музеї!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу