Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Дивовижні споруди Хмельниччини

Дивовижні споруди Хмельниччини
icon:arrow-back

У багатьох країнах світу наших туристів дивують надзвичайними спорудами, наголошуючи про їх винятковість. Проте у нас в області теж є рукотворні об’єкти, що можуть вразити не лише українців, а й багатьох гостей з усього світу.

МАСШТАБНІ ФОРТИФІКАЦІЇ МИНУЛОГО СТОЛІТТЯ

Найбільшою оборонною спорудою, зведеною на території Хмельницької області, є так звана «Лінія Сталіна». У кожному районі нашого краю збереглися десятки бетонних укріплень військового призначення, які були збудовані напередодні Другої світової війни.

Поява цих масштабних фортифікацій припадає на 1920-30-ті рр., коли у передвоєнні роки країни Європи охопила «фортифікаційна лихоманка». Лінії Мажино, Зиґфріда, Арпада, Маннергейма… – чого тоді тільки не будували. Наприкінці 20-х рр. і в СРСР почалося спорудження системи оборонних укріплень, які назвали «Лінією Сталіна». Якщо довжина, наприклад, фінської лінії Маннергейма була близько 70 км, укріплення Мажино (Франція) мали дещо більше – 200 км,  то «Лінія Сталіна» простягалася майже  на 2,5 тис. км!

У 1929-1937 рр. СРСР уздовж лінії західного кордону спорудили 13 укріплених районів (УРів), які мали 3196 оборонних споруд (ДОТів). В Україні були побудовані 5 УРів: Київський, Летичівський, Коростеньський, Новоград-Волинський, Могилів-Подільський. У 1938 р. розпочали будівництво ще 8, що складалися з 1028 споруд. Більшість нових УРів з’явилось на території нашого краю: Шепетівський, Остропільський, Старокостянтинівський, Проскурівський, Кам’янець-Подільський. Однак, коли залишалось лише встановити озброєння, будівництво припинилося. Це було викликано зміною восени 1939 р. державного кордону СРСР, у зв’язку з чим «Лінія Сталіна» опинилася в глибокому тилу.

З усіх УРів, збудованих в України, шість  розміщені на території Хмельниччини. Бетоновані споруди вишукались у дві смуги з півночі на південь області. Є приємна новина для туристів – ДОТи можна оглянути не лише десь у полях у занедбаному стані, а відвідати музей, який у 2012 р. був відкритий у Волочиську.

Більше про ці та інші факти з історії краю читайте у книзі Сергія Єсюніна «Хмельниччина: минуле, що дивує», яку можна придбати у Хмельницькому  обласному краєзнавчому музеї.

Подібні новини

Митець української літератури

Цього дня, 110 років тому, народився відомий український поет, перекладач та співак Андрій Самійлович Малишко, чиї вірші вирізняються ліричністю та щирістю, простотою та емоційністю, але головною їх особливістю є музикальність. На слова Андрія Самійловича написано понад 100 пісень. Серед найбільш відомих нам – «Київський вальс» та «Пісня про рушник». Народ полюбив ці пісні одразу, адже […]

Деталі

Стрітенcькі традиції

У нашого народу є славні та величні свята з традиціями та обрядами, яких дотримувались наші діди, прадіди, батьки… Одним з таких чудових християнських свят є Стрітення Господнє. Свято відзначають у пам’ять про те, як Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після  народження для посвячення Богові. Там їх зустрів старець Симеон, […]

Деталі

Підводимо підсумки спекотного липня!

Напередодні Дня Української Державності ми приймали шановану делегацію голів обласних рад – учасників суспільно-наукової платформи «Хрещення. Становлення. Перемога», яку організувала Хмельницька обласна рада на чолі з Віолетою Лабазюк. Цьому ж святу ми присвятили виставку  монет НБУ серій «Державотворення» та «Збройні сили України». Найгучніша подія місяця, що масово обговорена у місцевих ЗМІ, – поява на світ […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу