Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Грудень

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Грудень
icon:arrow-back

Складним був шлях наших предків, доки винайшли вони для обчислення та розрахунку свого земного шляху мірило – календар. Нині схожий він на дерево, яке на початку року вичікує свого пробудження, одягаючись згодом пишно та яскраво, а наприкінці – готується до глибокого сну, знімаючи з себе коштовне золоте вбрання. Будь-яка пора неперевершено довершена.

Грудень рік кінчає – зиму починає. Сили холоду все «беруть до своїх рук» – пора стужайла почалася…

Слово грудень на початку ХV ст. уже зустрічається в літописах, які свідчать про історію Русі. Нашим пращурам воно повідало про стан доріг; вказувало, що шляхи й путівці затверділи після листопадових дощів, вкрилися грудками мерзлого ґрунту. Пізніше ця назва закріпилася й в українській літературній мові. Відомі також й інші назви: студенець – земля отримує обмаль сонячного тепла; хмурень – за непривітно-важке сіре небо. Був він і підберихою – коли о цій, вже далеко не ситій порі, селяни починали старанно підбирати весь споживок у своїх засіках, а ще грудень величали молодою зимою, санною колією. Колесо року завершує свій повний оберт…

Останні акорди року живлять наші сподівання на хороші зміни, від цього народжуються мрії, відчуття, задуми, які обов’язково здійсняться, коли вони високі, добрі, мирні, праведні!

На фото предмет з колекції музею: календар.

Подібні новини

Комахи: у світі найменших істот

В рамках музейного проекту сторітайм «Всі ми рівні, – всі ми різні» у «СВІТ НАЙМЕНШИХ ІСТОТ» запросили вихованців центру реабілітації «Родинний затишок» науковці ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ – Оксана Мельничук, завідувач відділу інформації та маркетингу та Світлана Крижановська, науковий співробітник  того ж відділу. Спершу музейники збадьорили присутніх руханкою, далі – за допомогою ентомологічної колекції та […]

Деталі

«Традиційні страви подолян. Калита»

Шановні наші поціновувачі, продовжуючи «смачну» рубрику «Традиційні страви подолян» від Хмельницького обласного краєзнавчого музею, ми розповімо про звичаї святкування одного з найочікуваніших і найвеселіших «празників» – дня Андрія Первозваного – та поділимось рецептом приготування обрядового смаколика. Ввечері, напередодні свята, наші предки збиралися на «великі вечорниці»,  де переповідали цікаві історії, жартували, співали, чекаючи опівночі, а з […]

Деталі

Участь у конференції «Домініканський комплекс у Вінниці: сторінки 400-річної історії»

22 листопада 2024 р. з двома ґрунтовними науковими дослідженнями з історії домініканського комплексу у ХІХ ст. учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін взяв участь у науково-краєзнавчій конференції «Домініканський комплекс у Вінниці: сторінки 400-річної історії», організатором якої виступив Музей Вінниці.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу