Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Грудень

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Грудень
icon:arrow-back

Складним був шлях наших предків, доки винайшли вони для обчислення та розрахунку свого земного шляху мірило – календар. Нині схожий він на дерево, яке на початку року вичікує свого пробудження, одягаючись згодом пишно та яскраво, а наприкінці – готується до глибокого сну, знімаючи з себе коштовне золоте вбрання. Будь-яка пора неперевершено довершена.

Грудень рік кінчає – зиму починає. Сили холоду все «беруть до своїх рук» – пора стужайла почалася…

Слово грудень на початку ХV ст. уже зустрічається в літописах, які свідчать про історію Русі. Нашим пращурам воно повідало про стан доріг; вказувало, що шляхи й путівці затверділи після листопадових дощів, вкрилися грудками мерзлого ґрунту. Пізніше ця назва закріпилася й в українській літературній мові. Відомі також й інші назви: студенець – земля отримує обмаль сонячного тепла; хмурень – за непривітно-важке сіре небо. Був він і підберихою – коли о цій, вже далеко не ситій порі, селяни починали старанно підбирати весь споживок у своїх засіках, а ще грудень величали молодою зимою, санною колією. Колесо року завершує свій повний оберт…

Останні акорди року живлять наші сподівання на хороші зміни, від цього народжуються мрії, відчуття, задуми, які обов’язково здійсняться, коли вони високі, добрі, мирні, праведні!

На фото предмет з колекції музею: календар.

Подібні новини

Ікона на камені

Історію мистецтва та й історію країни загалом неможливо представити без іконопису. В Україні іконопис з’явився з виникненням християнства і на його становлення, безперечно, вплинули пам’ятки візантійського художнього ремесла. Історія іконопису на камені датується першими століттями християнства. Ікони, що викарбувані на стеатиті, шиферному камені, є найдавнішими серед творів давньоруської дрібної пластики. Водночас про кам’яну давньоукраїнську ікону […]

Деталі

Засідання Президії Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України

Взяли участь у засіданні Президії Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України, де серед різних питань заслуговує на увагу презентація наукових краєзнавчих видань: 41-й випуск збірника “Хмельницькі краєзнавчі студії” та 7-й випуск “Праці Хмельницького церковно-історичного товариства”, які представив автор наукових розвідок, що вміщені у збірниках, редактор названих видань, учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій […]

Деталі

Нові надходження

Україна – ніби МАТІР, що ніжно пригортає до себе своє дитя, себто нас, кожного українця! Саме так зобразив нашу НЕНЬКУ відомий сучасний художник, ілюстратор та плакатист Нікіта Тітов на новій марці «Все буде UA!» від «Укрпошти». Радіємо, що новий поштовий комплект, що складається з листівки, конверту та згаданої марки, сьогодні поповнив фонди нашого музею.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу