Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Жовтень

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Жовтень
icon:arrow-back

«Ох, і злітають аркушики з календаря. Не встигли озирнутися, а на ньому перших тридцяти осінніх вже немає…»

Жовтень у народі охрестили рум’янцем осені, корінником, «місяцем голої землі» та крижаних дощів, брудником. Але рік на рік не приходиться.

У жовтні наші прадіди починали згадувати та виглядати солеників, а ще коломийців, торяників… Про кого йдеться? Так по-різному називали ЧУМАКІВ. Коломийці возили сіль із Прикарпаття – основним місцем купівлі товару була Коломия; торяники виварювали сіль у районі Бахмута й Тора, що на Слобожанщині, а чумаки везли товар з півдня.

Розпочинали заробітки після весняного обробітку землі, формуючи чумацькі валки, а поверталися додому вкрай стомлені й виснажені перед самою Покровою або навіть і пізніше.

А чи знали ви, що в дорогу чумаки завжди брали з собою півня? Виявляється, він слугував для них годинником, термометром та барометром – досвідчені доставці солі за тембром голосу півня передбачали за 2-3 доби зміну температури повітря, дощ чи сонце, вітер та  його напрямок…

Хай місяць цей буде для нас усіх спокійним та добрим.
Сподіваємося, ви дізналися з нашого допису для себе щось нове.
Продовження буде. Пізнаємо рідну мову разом з обласним краєзнавчим музеєм.

На фото предмети з колекції музею:
Календар, кераміка.

Подібні новини

Хто такий сніговик ?

Сьогоднішня історія про одну з улюблених зимових забав – ліплення сніговика, який став традиційним символом зимових свят не тільки в Україні, а й у різних куточках світу. А звідки ж взявся сніговик? І як правильно – сніговик чи снігова баба? Отже, декілька фактів про цього популярного зимового персонажа. Історики та дослідники народної творчості не можуть […]

Деталі

«Заповнення сліпих плям 2.0: Нові наративи та роль музеїв у відновленні України»

Почалася реєстрація 130 українських учасників Міжнародної конференції «Заповнення сліпих плям 2.0: Нові наративи та роль музеїв у відновленні України» у Варшаві (Польща).

Деталі

Підсумовуємо лютий!

Напередодні 3-ї річниці з дня повномасштабного вторгнення представили нашим відвідувачам проєкт «МИСТЕЦТВО – ВОЇН»: фотосвітлини авторства Вероніки Ковальчук та Тамари Яніної, а також народний розпис на військових артефактах Анастасії Пономарьової. Виставка працюватиме до 17 березня. До Дня пам’яті Небесної Сотні презентували тематичну викладку «ЗАРЯДЖЕНІ ГІДНІСТЮ ТА ЖАГОЮ ДО СВОБОДИ». У Міжнародний день екскурсовода ст. н. […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу