Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

НАЙПЕРШІ, НАЙБІЛЬШІ, ЄДИНІ

НАЙПЕРШІ, НАЙБІЛЬШІ, ЄДИНІ
icon:arrow-back

Перша у світі регулярна міжнародна поштова авіалінія була встановлена з Відня до Києва через Краків та Проскурів. Діяла лінія у березні-листопаді 1918 р., протяжність маршруту складала майже 1200 км, а наш Проскурів був ключовим транзитним пунктом.

Найбільше у світі та в Україні пам’ятників гетьману Богданові Хмельницькому встановлено у місті Хмельницькому. Всього в Україні понад сто пам’ятників гетьманові. У більшості населених пунктах встановлено по 1-му монументу, лише у Києві, Жовтих Водах та Кривому Розі – по 3, а от у Хмельницькому – 5.

Хмельничанка Ірина Мерлені стала першою у світі чемпіонкою Олімпійських ігор з вільної боротьби серед жінок (2004 р., Афіни, Греція).

Найперший серед великих речових ринків України – Хмельницький речовий ринок («товкучка», «туча», «базар»). Заснований у 1987 р., коли Хмельницький міськвиконком надав дозвіл місцевій «Облспоживспілці» на облаштування речового ринку на Львівському шосе. Протягом наступних десятиліть тут розбудувався один із найбільших в Україні ринкових комплексів площею понад 20 га з 15-ма тисячами працюючих. Зазначимо, що інші відомі ринки України були засновані пізніше: Промтоварний ринок («7-й кілометр») в Одесі – у 1989 р.; Калинівський ринок («Калина») в Чернівцях – у 1990 р.; ТЦ «Барабашово» у Харкові – у 1995 р.

Найперший офіційний футбольний матч в історії незалежної України був зіграний за участю хмельницького «Поділля». Сталося це 10 лютого 1992 р. – у поєдинку попереднього етапу Кубка України зустрілися «Поділля» та «Буковина» (Чернівці). Результат гри – 1:1 (по пенальті 1:3). Першим м’яч у матчі (одночасно, й найперший м’яч в офіційних матчах незалежної України) на 42 хв. забив подолянин Віталій Бугай.

У 1999 р. хмельницький скульптор Богдан Мазур став наймолодшим Шевченківським лауреатом як співавтор (разом з батьком Миколою Мазуром) пам’ятника «Ангел Скорботи» у м. Хмельницькому та як автор пам’ятника С. Параджанову в м. Києві. Богдан Мазур отримав Національну премію України ім. Т. Шевченка у 28 років.

Єдиний в Україні вищий навчальний заклад з підготовки фахівців-прикордонників – Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького. Створена у 1992 р. на базі Хмельницького вищого артилерійського командного училища.

Найчисельніша школа України за кількістю учнів – Хмельницьке НВО №28 (нині – Ліцей №13). 25 лютого 2020 р. у Національному реєстрі рекордів України був зафіксований рекорд за кількістю учнів в одному навчальному закладі – 2221.

Подібні новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Вересень

Давньоруські назви дев’ятого місяця року пов’язані з його характером: ревун (рюїн), хмарень (хмурень). Вірогідне походження першої – від ревіння вітру, що о цій порі набирає сили. Друга суперечок не викликає – через часті зміни погоди. А от назву «вересень» дехто пов’язує зі словом врасенець (іній), бо він є місяцем перших мінусових температур. А хтось тлумачить […]

Деталі

Територія доброти

Позитивні емоції – найкращі ліки! «Смачним» розважально-пізнавально-творчим «коктейлем» з фокусів, нових знань та корисних вмінь пригощали науковці ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ маленьких пацієнтів ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДИТЯЧОЇ ЛІКАРНІ в рамках проекту «Територія доброти»! Дітлахи дізналися історію української народної іграшки, дивувалися хитрим чарівним прийомам фокусів та взяли участь у наших, як завжди, захоплюючих ЗиМоВиХ ХеНд-меЙдАх – «МАГІЧНА […]

Деталі

Підсумовуємо березень!

Заввідділами Н.Стрижак та О.Мельничук в якості експертів та голів журі взяли участь у ІІ турі щорічного Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв «КРАЙ, В ЯКОМУ Я ЖИВУ». У ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ патріотичні браслети «ДВА КОЛЬОРИ» ми виготовляли з 6-класниками ліцею №15, а у ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЛЯЛЬКАРЯ – «ДИВО-ЯНГОЛЯ» – з працелюбчиками «Звичайного Дива». Напередодні ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ІСТОРИКА […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу