Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

105 років Соборній Україні

105 років Соборній Україні
icon:arrow-back

22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину соборну Україну.

Акт радо зустріли у двох тодішніх державах – Українській Народній Республіці та Західної-Українській Народній Республіці, що постали на уламках Російської та Австро-Угорської імперій.

УНР була проголошена ще 1917 р. й за короткий час твердо заявила про свій шлях до незалежності, закріпивши його прийняттям IV Універсалу Центральної Ради 22 січня 1918 р.

18 жовтня 1918 р. у Львові сформувалася УНР, яка взяла в свої руки владу в західно-українських землях та проголосила про створення ЗУНР.

Обидві держави, УНР та ЗУНР, підтримали ідею соборності українських земель та взяли курс на об’єднання. Його логічним завершенням став Акт злуки 22 січня 1919 р.

Поділля у 1919 р. опинилось у центрі подій становлення соборної України. Під час перебування Уряду УНР у Проскурові (тепер – Хмельницький) 15 березня 1919 р. до міста для зустрічі з Директорією прибула делегація Західноукраїнської області УНР на чолі з Євгеном Петрушевичем. На спільних засіданнях у Проскурові були вирішені важливі питання Соборної України, прийнято ряд постанов. Згодом уряд УНР та Директорія плідно працювали у Кам’янці-Подільському…

На жаль, у реальних обставинах того часу, коли Україна опинилась оточеною колом фронтів, соборну українську державу не вдалося відстояти, але об’єднавча акція 1919 р. залишила глибинний слід в історичній пам’яті народу, в українській суспільно-політичній думці ХХ ст.

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї зберігається раритетний екземпляр поштової картки доби Української революції, на якій зображені синьо-жовті прапори та два геральдичних щити – «Галицький» та «Київський», які єднає стрічка з гаслом «Хай живе вільна Україна».

Подібні новини

«Жінки в науці. Собчук Галина Семенівна»

Собчук Галина Семенівна – музейний працівник, лікар. Її ім’я спливає, коли мова заходить про Національний музей-садибу М.І. Пирогова у Вінниці. Галина  Семенівна (06.01.1930 – 10.11.2019) – наша землячка. Народилась в с. Малинки на Красилівщині. Після закінчення у 1954 р. Вінницького медінституту працювала головним лікарем Клубівської дільничної лікарні, заступником головного лікаря Меджибізької райлікарні, згодом – науковим […]

Деталі

“Наше небо блакитно-жовте”

Даруємо гарний настрій! До ДНЯ ПРАПОРА та ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ  у рамках проекту “Територія доброти” науковцями ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ у Хмельницькій обласній дитячій лікарні було проведено пізнавально-розважальний захід на тему “НАШЕ НЕБО БЛАКИТНО-ЖОВТЕ”. Спершу діти взяли участь у патріотичній бесіді, а потім, як завжди, поринули в атмосферу  творчості… Дякуємо малечі за активність! Зичимо швидкого одужання та з нетерпінням чекаємо кожного […]

Деталі

ВІТАННЯ З МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ МУЗЕЇВ!

Напередодні Міжнародного Дня Музеїв ми у рідних стінах приймали вітання від  начальника обласної військової адміністрації Сергія Тюріна та директора Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій ХОДА Інни Михайлової. Директор музею Олена Брицька ознайомила шанованих гостей з експозиційними залами. Радіємо за наукового співробітника Світлану Крижановську та старшого доглядача Євгенію Ткач, які отримали Почесні грамоти. Почесною […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу