Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

105 років Соборній Україні

105 років Соборній Україні
icon:arrow-back

22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину соборну Україну.

Акт радо зустріли у двох тодішніх державах – Українській Народній Республіці та Західної-Українській Народній Республіці, що постали на уламках Російської та Австро-Угорської імперій.

УНР була проголошена ще 1917 р. й за короткий час твердо заявила про свій шлях до незалежності, закріпивши його прийняттям IV Універсалу Центральної Ради 22 січня 1918 р.

18 жовтня 1918 р. у Львові сформувалася УНР, яка взяла в свої руки владу в західно-українських землях та проголосила про створення ЗУНР.

Обидві держави, УНР та ЗУНР, підтримали ідею соборності українських земель та взяли курс на об’єднання. Його логічним завершенням став Акт злуки 22 січня 1919 р.

Поділля у 1919 р. опинилось у центрі подій становлення соборної України. Під час перебування Уряду УНР у Проскурові (тепер – Хмельницький) 15 березня 1919 р. до міста для зустрічі з Директорією прибула делегація Західноукраїнської області УНР на чолі з Євгеном Петрушевичем. На спільних засіданнях у Проскурові були вирішені важливі питання Соборної України, прийнято ряд постанов. Згодом уряд УНР та Директорія плідно працювали у Кам’янці-Подільському…

На жаль, у реальних обставинах того часу, коли Україна опинилась оточеною колом фронтів, соборну українську державу не вдалося відстояти, але об’єднавча акція 1919 р. залишила глибинний слід в історичній пам’яті народу, в українській суспільно-політичній думці ХХ ст.

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї зберігається раритетний екземпляр поштової картки доби Української революції, на якій зображені синьо-жовті прапори та два геральдичних щити – «Галицький» та «Київський», які єднає стрічка з гаслом «Хай живе вільна Україна».

Подібні новини

Екскурсія для майбутніх медиків

Сьогодні наші екскурсанти – студенти Хмельницького базового медичного коледжу. Майбутні медики долучилися до археологічних розкопок і  креативних фотозон у «Археологічній спадщині Хмельниччини».  Разом зі старшим  науковим співробітником Катериною Даниловою перейнялися романтикою Проскурова та дізналися про різноманітні етносплетіння традицій і звичаїв Хмельниччини кін. XIX – поч. XX ст. Щирі усмішки та здивування викликала колекція комах та […]

Деталі

Підводимо підсумки спекотного липня!

Напередодні Дня Української Державності ми приймали шановану делегацію голів обласних рад – учасників суспільно-наукової платформи «Хрещення. Становлення. Перемога», яку організувала Хмельницька обласна рада на чолі з Віолетою Лабазюк. Цьому ж святу ми присвятили виставку  монет НБУ серій «Державотворення» та «Збройні сили України». Найгучніша подія місяця, що масово обговорена у місцевих ЗМІ, – поява на світ […]

Деталі

Перший генеральний план забудови міста

200 років тому місто Проскурів почало забудовуватися згідно з генеральним планом, який був розроблений подільським губернським землеміром Вікентієм Рудлицьким та столичним архітектором Вільямсом Гесте, та затверджений 1824 р. Для складання плану була застосована популярна на той час прямокутно-променева структура планування. Таким чином місто отримало чіткий поділ на вулиці, вся міська територія була розбита на 31 […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу