Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Січень

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Січень
icon:arrow-back

Просинець, просинь, ясень, студен, сніжень… Кому знайомі ці слова та що вони означають? А в «народних календарях» наших предків зустрічається ще й корінник зими, середульший, маківка зими, а також ранок року.

То про що йдеться? Про перший місяць року – СІЧЕНЬ.

Дослідники вважають, що такою назвою слов’яни нарекли його, зоглядаючись на  зимові погодні явища: бо і снігом січе, і морозяним вогнем пече, і повітря вихолоджує. А водночас, на диво, він може бути акварельним, прозорим, блакитним та відбиватися у річковій кризі синім «рум’янцем», а звідси – просинець. Слово «просинь» – означає «ясний», а в січні, дійсно, сонце піднімається вище і настає більше сонячних, ясних днів, ніж у листопаді або грудні.

За іншою версією, місяць отримав назву у зв’язку з рубкою-січенням лісу. Саме в цю пору наші пращури вирубували ліс, чагарники, готуючи землю до посіву. У народі й досі побутує прислів’я: «Січе січень та морозить, а ґазда з лісу дрова возить».

Хай місяць цей буде для нас усіх мирним та добрим.

Пізнаємо рідну мову разом з обласним краєзнавчим музеєм.

Продовження буде…

Подібні новини

Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва

Напередодні  Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва Хмельницька обласна рада, Хмельницька обласна державна адміністрація та Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій традиційно вітали усіх причетних до свята. Цьогоріч урочистості проходили в Хмельницькому обласному науково-методичному центрі культури і мистецтва. Щиро радіємо за нашу колегу завідувача відділу природи Неллі Мальовану, професіоналізм якої відзначено почесною […]

Деталі

Це було в нас: Проскурівський прорив – легендарна операція армії УНР

Однією з найуспішніших військових операцій Армії УНР періоду Української революції 1917-1921 років стала «Проскурівська операція»,  або «Проскурівський прорив». Наприкінці травня 1919 року, коли УНР опинилась у скрутному становищі, втративши майже всю територію і ведучи бойові дії одночасно проти Червоної армії та польських військ, заступник Генштабу Армії УНР Василь Тютюнник розробив план прориву більшовицького фронту в […]

Деталі

Нові щедрі дарунки

А у нас чудова приємність! Фонди ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ поповнилися новими презентами. Йдеться про іграшки кін.70-х–поч.80-х рр. Їх нам люб’язно подарували хмельничанки Мацібон Тетяна Романівна, Лохвіцька Оксана Сергіївна та Сігінішина Ірина Анатоліївна. Радіємо та сердечно дякуємо дарувальницям за гарний та щедрий сюрприз!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу