Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Перша аптека Проскурова

Перша аптека Проскурова
icon:arrow-back

Старовинний будинок на Проскурівській, 13 – справжня окраса центральної вулиці Хмельницького – колишнього Проскурова. Відомий він як будинок Людвіга Дєревоєда, де на поч. ХХ ст. діяла найкраща в місті аптека.

Отож, на поч. 30-х рр. ХІХ ст. сталась важлива подія у сфері охорони здоров’я міста – відкриття аптеки. Почалось з того, що у 1831 р. дворяни Людвіг Свидерський та Йосип Шульц придбали у Проскурові невеличкий будиночок на розі вул. Олександрівська (нині – Проскурівська) та вулиці без назви (згодом – Аптекарська, нині – Проскурівського підпілля). Маючи відповідний фах (перший був провізор, другий – гезель), вони отримали дозвіл відкрити у цьому будинку приватну аптеку – єдину на все місто, згодом широковідому як аптека Дєревоєда.

Людвіг Іванович Дєревоєд народився 1830 р. у родині дворян Мінської губернії. Здобувши фармацевтичну освіту і звання провізора, вирішив шукати можливість працювати за фахом. Доля привела його на Поділля – у містечко Сатанів, де на поч. 60-х років ХІХ ст. він отримав дозвіл заснувати приватну аптеку.

У службових справах часто їздив у повітове місто Проскурів, де зустрічався зі своїм колегою – провізором М. Янкевичем, з яким підтримував добрі стосунки. Більше того, у 1871 р. вони стали родичами – Людвіг одружився з донькою Янкевича Юлією. Того ж року Л. Дєревоєд переїхав у Проскурів, а вже 1874 р. тесть передав свою аптеку зятеві. Від тоді аптека Янкевича й стала йменуватись аптекою Дєревоєда.

Повноцінно увійшовши у справу, Людвіг Іванович взявся за її розвиток. У 1877 р. він оновив обладнання аптеки, на поч. 1880-х рр. – відкрив великий аптечний склад, а у 1890 р. замовив проект триповерхового прибуткового будинку.

Будівництво зайняло тривалий час, але будинок вийшов на славу. Перший його поверх Л. Дєревоєд відвів під аптеку. Предметом особливої гордості нового закладу стала обладнані за останнім словом науки та техніки лабораторія та «кокторія» – спеціальне приміщення для фармацевтичних робіт, що вимагають гарячого відварювання. До того ж нова аптека мала сухий підвал, льодовик для збереження препаратів у холоді, «трав’яну кімнату» – приміщення для висушування трав, квітів, коренів. Для відвідувачів діяла простора «рецептурна кімната», де клієнти оформляли замовлення на ліки. З таким приміщенням та устаткуванням аптека Дєревоєда тривалий час була найкращою в Проскурові.

Bydunok_L_DerevoedaBydunok_L_Derevoeda

Подібні новини

Участь у проекті Міжнародного кіножурналу «Bayki»

У свій вихідний наукові співробітники Хмельницького обласного краєзнавчого музею долучилися до проекту Міжнародного кіножурналу «Bayki», а експозиційні зали музею стали місцем зйомок короткометражного дитячого фільму «Кролик». У зйомках фільму були задіяні діти з м. Хмельницького та діти внутрішньо-переміщених осіб з Харкова, Донецька, Херсона, Миколаєва, Маріуполя, Запоріжжя та ін. Мета проекту – з метою соціалізації та […]

Деталі

ХОКМ – ЧОЦНП: сходини до співпраці

У стінах нашого музею приймали директора Чернігівського обласного центру народної творчості Надію Заваліну. Спілкування у теплій дружній атмосфері було пізнавальним та творчим. Дякуємо за візит та раді новим професійним зв’язкам з колегами з величної Чернігівщини.

Деталі

Роковини Голодомору 1932-1933 років

26 листопада 2022 року Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів. Цьогорічне гасло  –  «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо». До цієї дати Хмельницький обласний краєзнавчий музей підготував та розмістив у приміщенні  Хмельницької обласної ради виставку, присвячену цим трагічним подіям.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу