Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Поросятник» у… винограднику

«Поросятник» у… винограднику
icon:arrow-back

Бражник винний малий
Deilephila porcellus

Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої.

Напевно важко уявити більш безглузде сенсове поєднання слів, ніж… поросятник у винограднику. Але в природі воно існує! Гусені рожевих «поросят» ‒ саме так перекладається з латини назва цього бражника (porcellus ‒ «порося») ‒ палкі любителі виноградного листя. Забарвлення ж дорослої комахи нагадує колір вина, що й пояснює її назву українською.

«Стадо» рожевих «поросят» в «дитячому» періоді (в стадії лялечки) може значно обгризти листя на виноградних плантаціях (і не лише на них) й навіть «не рохнути» на знак подяки, адже зайві звуки «розсекретять» локацію. Взагалі все життя цих гусінь – суцільна конспірація: харчуються «таємно», під покровом ночі, а вдень маскуються, завмираючи на кормовій рослині, вдаючи з себе сухе скручене листя. На випадок якщо все ж таки місцезнаходження виявлено, застосовується «важка артилерія»: імітація страхітливої рептилії. Гусінь роздуває грудні сегменти з малюнком у вигляді страхітливих «очей» й на додачу для більшого залякування розгойдується тілом. Якщо ж й це не спрацьовує, вона імітує… банальну смерть.

Дорослішаючи, «порося» перетворюється на чудового «колібрі», який за формою та льотними характеристиками нагадує літак з реактивним двигуном, що розвиває найбільшу серед метеликів швидкість – до 60 км/год!

Метаморфози природи! Із шкідливої гусені-ненажери з’являється метелик, який протягом життя запилює до 10% рослин своєї кормової бази.

Бражник винний малий Deilephila porcellusБражник винний малий Deilephila porcellus

Подібні новини

«Читаємо Шевченка!»

«ЧИТАЄМО ШЕВЧЕНКА!» Літературне рандеву з такою назвою на честь пам’ятних днів відомого діяча було проведено науковцями ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ  для учнів СЗОШ №1. Завдяки фахівцям, школярі знайшли відповіді на безліч запитань, зокрема, що у спадок нам залишив Пророк, яким було його амплуа; коли вперше було видано «Кобзар»; чи був Тарас у нашому місті, скільки […]

Деталі

Музейний екскурс для майбутніх біологів та екологів

У супроводі Світлани Крижановської, наукового співробітника нашого музею,  здобувачі освіти ХНУ поринули в історичне минуле міста «Проскурів – романтика старовини», «торкнулись» давніх артефактів у «Археологічних скарбах краю»,  познайомилися з побутом та ремеслами селян у залі «У звичаях й традиціях народу ти душу свого краю пізнавай!» тощо. Та найбільше відвідувачів, як майбутніх біологів та екологів, зацікавила […]

Деталі

Донеччани на Поділлі

За підтримки Донецької облдержадміністрації майже 90 дітей з Донеччини мали можливість оздоровитися та відпочити у західних областях України. Перед виїздом додому молодь відвідала місто Хмельницький. Разом з науковцями музею мандрівники подорожували історичними місцями, дізнавалися про таємниці давнього середньовіччя на Поділлі, знайомилися з історією шляхетних родин і, звичайно, захоплювалися красою сучасних парків та скверів Хмельницького. Отож, […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу