Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Повелитель бджіл, або метелик з «логотипом» смерті

Повелитель бджіл, або метелик з «логотипом» смерті
icon:arrow-back

Бражник мертва голова
Acherontia atropos

Володар рідкісного широкого вокального діапазону в декілька октав (!) з вдачею розбійника; «професійний» з жахливою зовнішністю гіпнотизер бджіл; активний сезонний мігрант лише з прямолінійним напрямком руху, – метелик, який, безперечно, привертає до себе значну увагу фахівців, але в той же час й досі залишається найзагадковішим серед інших лускокрилих.

Один з найбільших метеликів Європи – бражник мертва голова – отримав свою назву за характерний малюнок на грудях, схожий на людський череп. Цей страхітливий ласун важить до 8 г, але через короткий хоботок шлях до квіткового нектару йому, як правило, закритий. Щоправда, метелик від цього й не страждає, адже віддає перевагу вже переробленому нектару – меду. Отримує його розбійницьким шляхом – грабуючи бджолині вулики. Чималі розміри цьому не заважають: проколюючи стільники міцним хоботком, він протискується між ними та висмоктує мед. Щоб господарі вулика були більш «гостинними» та не викрили обман, чотирикрилий злодій використовує хімічну мімікрію – застосовує «ароматизатори», маскуючи свій запах.

«Контрольним пострілом» для гарантійного доступу до «їдальні» є проходження «голосової біометрії» на бджолиній «митниці» для ідентифікації голосу бджолиної матки. З нею «аферист»-метелик справляється на «ура»! Його добре «поставлений голос» гіпнотично діє на бджіл. Якщо все «спрацювало», бражнику достатньо декількох хвилин, щоб «пригоститися» медом, кількість якого в два рази перевищує його власну вагу.

Мертва голова ‒ єдиний з метеликів, який дивовижним чином, всупереч законам природи, а насамперед анатомічній будові, вміє… «співати»! В його родині «співають» всі (що тривалий час залишалося загадкою) кожен на свій лад – від малого до великого: і гусінь, і лялечка. Згодом з’ясували, що звук виникає внаслідок коливань «язичка» хітинової пластинки на верхній стінці ротової порожнини метелика. Коливання відбуваються під тиском повітря, яке проходить через ротовий апарат.

«Спів» мертвої голови заворожує своїх поціновувачів. Цілий рік ним «насолоджуються» жителі Африки, адже саме африканські бражники ведуть осілий спосіб життя. А європейська «публіка» отримує таке «задоволення» у теплу пору року, коли із зимівлі для розмноження повертається європейська популяція лускокрилих. Під час перельоту, відстань якого може сягати до 4 тис. км, дозрівають яйця, які комахи відкладають після «приземлення».

Ентомологи, досліджуючи міграції мертвої голови, зробили цікаве відкриття – метелики дотримуються абсолютно прямої траєкторії польоту й регулюють швидкість руху за різним напрямком вітру! Щоправда, як їм це вдається, поки що залишається загадкою.

Подібні новини

Вікторина «Король» Льодовикового періоду»

Мамонт ‒ одна з найбільш досліджених вимерлих тварин. Вивчення його туш, які неодноразово знаходили в районах багаторічної мерзлоти, дозволило вченим дізнатися про різні аспекти життя цього давнього гіганту.

Деталі

Наш «Музейний вересень»

Активний вересень від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ, що пройшов у рамках підготовки до 592-ї річниці з Дня заснування міста та Дня захисників та захисниць України, залишився позаду! Час підсумків! У вересні ми неодноразово та гостинно приймали військових, містян  та гостей з різних куточків України, учнів та студентів місцевих закладів освіти; з пізнавально-розважальною метою відвідували реабілітаційний […]

Деталі

Святкові будні

«Актуальні комунікаційні стратегії та практики діяльності музеїв у сучасних умовах» – тема семінару для директорів, зберігачів фондів та наукових співробітників музеїв ТГ Хмельниччини, що провели науковці методичного музейного центру, яким є Хмельницький обласний краєзнавчий музей.  Спікерами з важливих актуальних питань за кураторства директора, заслуженого працівника культури України Олени Брицької щодо покращення музейної комунікації на прикладі […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу