Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»
icon:arrow-back

Стара поштівка 1904-1910 рр. зафіксувала вулицю Кам’янецьку, яку по праву можна внести до книги рекордів нашого обласного центру і, причому, двічі.

По-перше, це найдовша вулиця міста. Вона простягнулася на понад 7 км від р. Південний Буг до найпівденнішої околиці Хмельницького (район с. Ружична).

По-друге, це найстаріша вулиця міста. Вона існує практично з моменту становлення Плоскирова як міста (XVІ ст.), через яке проходила дорога з Кам’янця на Волинь. Частина Кам’янецької дороги в межах тодішнього міста стала вулицею та на давніх планах Проскурова (1796 та 1800 рр.) чітко позначена як одна з двох існуючих магістралей міста під назвою «Поштова дорога на Кам’янець». З II пол. ХІХ ст. вулиця вже фігурує як «Кам’янецька».

У радянські часи вулицю не минула хвиля перейменувань – з 1925 р. вона носила ім’я червоноармійського командира М. Фрунзе, поки у 1991 р. їй не повернули історичну назву.

Але повернемось до поштівки. На ній зображена вул. Кам’янецька в місці її перетину з теперішньою вул. Подільською (тоді – Купецькою) в районі сучасного підземного переходу. Одноповерхова будівля праворуч – старе повітове казначейство, яке збудували 1798 р. Діяло воно до 1895 р., поки не переїхало у нове приміщення. Старе казначейство швидко переобладнали під торгові ряди. У 1978 р. цю будівлю знесли та збудували на її місці 16-типоверхівку з магазином «Книжковий світ». Всі інші будинки на фото – приватні міщанські та купецькі, з крамницями та майстернями. Жодний з них до наших днів не зберігся.

Якщо уважно придивитись на лінію обрію над містом, можна побачити силуети принаймні 5-7 високих споруд. Це – вітряки, які у ХІХ-на поч. ХХ ст. височіли та працювали на пагорбі вище приміського села Заріччя, де тепер розкинулась забудова Зарічанського мікрорайону, а на місці вітряків – сучасний проспект Миру.

Подібні новини

«Жінки в науці. Євгенія Мойсеївна Гінзбург»

21 вересня 2023 р. виповнюється 110 років з дня народження Євгенії Мойсеївни Гінзбург — видатного подільського педагога, літературознавця, ученого, доцента, викладачки, яка виховала кілька поколінь інтелігенції – педагогів, журналістів, письменників. Євгенія Гінзбург (21 вересня 1913 р. — 5 листопада 2000 р.) — народилася в м. Рогачов (Білорусь) у сім’ї службовця. Згодом з батьками проживала в […]

Деталі

Презентуємо новий формат!

Хмельницький обласний краєзнавчий музей першим на теренах музейного простору України використав новий формат проведення науково-природничої конференції «Природа і людина: шляхи можливої гармонії» –  PechaKucha, поєднавши його з класичним – тезовим. Запроваджений молодими креативними японськими архітекторами, PechaKucha – це відеоролики (презентація, спіч тощо), в якому протягом 400 секунд (20 роликів по 20 секунд) спікер яскраво, емоційно, […]

Деталі

15 липня – День Державності України

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї презентовано міні-виставку па’мятних монет і банкнот НБУ, які нещодавно були подаровані музею вірними друзями. В основному, це серія «Збройні сили України». Монети присвячені головним військовим структурам: Військово-морським та Повітряним Силам, Силам Спецпризначення, Прикордонній службі та Сухопутним військам та інші. Над створенням нумізматичної продукції працювали українські художники та скульптори, які намагалися […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу