Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»
icon:arrow-back

Стара поштівка 1904-1910 рр. зафіксувала вулицю Кам’янецьку, яку по праву можна внести до книги рекордів нашого обласного центру і, причому, двічі.

По-перше, це найдовша вулиця міста. Вона простягнулася на понад 7 км від р. Південний Буг до найпівденнішої околиці Хмельницького (район с. Ружична).

По-друге, це найстаріша вулиця міста. Вона існує практично з моменту становлення Плоскирова як міста (XVІ ст.), через яке проходила дорога з Кам’янця на Волинь. Частина Кам’янецької дороги в межах тодішнього міста стала вулицею та на давніх планах Проскурова (1796 та 1800 рр.) чітко позначена як одна з двох існуючих магістралей міста під назвою «Поштова дорога на Кам’янець». З II пол. ХІХ ст. вулиця вже фігурує як «Кам’янецька».

У радянські часи вулицю не минула хвиля перейменувань – з 1925 р. вона носила ім’я червоноармійського командира М. Фрунзе, поки у 1991 р. їй не повернули історичну назву.

Але повернемось до поштівки. На ній зображена вул. Кам’янецька в місці її перетину з теперішньою вул. Подільською (тоді – Купецькою) в районі сучасного підземного переходу. Одноповерхова будівля праворуч – старе повітове казначейство, яке збудували 1798 р. Діяло воно до 1895 р., поки не переїхало у нове приміщення. Старе казначейство швидко переобладнали під торгові ряди. У 1978 р. цю будівлю знесли та збудували на її місці 16-типоверхівку з магазином «Книжковий світ». Всі інші будинки на фото – приватні міщанські та купецькі, з крамницями та майстернями. Жодний з них до наших днів не зберігся.

Якщо уважно придивитись на лінію обрію над містом, можна побачити силуети принаймні 5-7 високих споруд. Це – вітряки, які у ХІХ-на поч. ХХ ст. височіли та працювали на пагорбі вище приміського села Заріччя, де тепер розкинулась забудова Зарічанського мікрорайону, а на місці вітряків – сучасний проспект Миру.

Подібні новини

Виставка “Нескорена нація” на теренах України

Шановні користувачі! Повідомляємо, що Міжнародним благодійним фондом «Фонд Олександра Фельдмана» за підтримки Президента України організовано виставку «Нескорена нація» на території Національного комплексу «Експоцентр України» у м. Києві. Виставка складається з чотирьох розділів: «Трипілля», «Музей релігій», «Мушлі» та «Мінерали», об’єднаних однією ідеєю яскравої та переконливої демонстрації на загальносвітовому історичному матеріалі спадкоємності культур, української історії. Виставка організована […]

Деталі

«Проскурів на старих поштівках. Колись був банк, а нині – музей»

На поштовій картці початку ХХ ст. – двоповерховий цегляний будинок з високим куполом на розі. Споруда, яку зафіксував фотооб’єктив, добре відома більшості хмельничан – тут з 1986 р. знаходиться обласний художній музей. Приємно, що майже за століття свого існування, зовнішній вигляд будівлі практично не змінився, хоча за цей час тут перебувало чимало господарів: у 1950-х […]

Деталі

«Ульотний» шедевр

Бражник олеандровий Daphnis nerii Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої. Дивлячись на цього метелика, починаєш здогадуватися, як народжуються шедеври живопису та з’являються різноманітні художні […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу