Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»

«Проскурів на старих поштівках. Вулиця Кам’янецька»
icon:arrow-back

Стара поштівка 1904-1910 рр. зафіксувала вулицю Кам’янецьку, яку по праву можна внести до книги рекордів нашого обласного центру і, причому, двічі.

По-перше, це найдовша вулиця міста. Вона простягнулася на понад 7 км від р. Південний Буг до найпівденнішої околиці Хмельницького (район с. Ружична).

По-друге, це найстаріша вулиця міста. Вона існує практично з моменту становлення Плоскирова як міста (XVІ ст.), через яке проходила дорога з Кам’янця на Волинь. Частина Кам’янецької дороги в межах тодішнього міста стала вулицею та на давніх планах Проскурова (1796 та 1800 рр.) чітко позначена як одна з двох існуючих магістралей міста під назвою «Поштова дорога на Кам’янець». З II пол. ХІХ ст. вулиця вже фігурує як «Кам’янецька».

У радянські часи вулицю не минула хвиля перейменувань – з 1925 р. вона носила ім’я червоноармійського командира М. Фрунзе, поки у 1991 р. їй не повернули історичну назву.

Але повернемось до поштівки. На ній зображена вул. Кам’янецька в місці її перетину з теперішньою вул. Подільською (тоді – Купецькою) в районі сучасного підземного переходу. Одноповерхова будівля праворуч – старе повітове казначейство, яке збудували 1798 р. Діяло воно до 1895 р., поки не переїхало у нове приміщення. Старе казначейство швидко переобладнали під торгові ряди. У 1978 р. цю будівлю знесли та збудували на її місці 16-типоверхівку з магазином «Книжковий світ». Всі інші будинки на фото – приватні міщанські та купецькі, з крамницями та майстернями. Жодний з них до наших днів не зберігся.

Якщо уважно придивитись на лінію обрію над містом, можна побачити силуети принаймні 5-7 високих споруд. Це – вітряки, які у ХІХ-на поч. ХХ ст. височіли та працювали на пагорбі вище приміського села Заріччя, де тепер розкинулась забудова Зарічанського мікрорайону, а на місці вітряків – сучасний проспект Миру.

Подібні новини

«Злато та срібло» землі Болохівської. Продовження

Після впровадження християнства як державної релігії у Давній Русі велася запекла боротьба з усіма проявами язичництва, про укорінення якого в слов’янських традиціях свідчать браслети-наручі. Ними скріплювали зап’ястя рукава довгої жіночої сорочки, а під час ритуального танцю віл-русалій дівчина повинна була їх зняти, розпустити рукава і розмахувати ними, удаючи крила русалок. Такий танець виконувався під час […]

Деталі

Мандрувати музеєм – весело та цікаво!

Мандрувати залами ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ  завжди весело та цікаво! Сьогодні у світ старовини у супроводі Катерини Данилової, старшого наукового співробітника відділу історії, поринули допитливі третьокласники СЗШ №12. Малеча довідалася про особливості професії археолога, дізналася  секрети виготовлення одягу в минулому, розвідала, як «народжувалося» наше місто та підняла настрій у залі «живих квітів»! Дякуємо дітлахам та […]

Деталі

Життя після… життя

Тримаючи на долоні спіраль, якій мільйони років, можна без кінця торкатись пальцем її кілець, розглядати малюнок і дивуватися досконалості ліній. А по рельєфному малюнку «сукні» можна навіть визначити певний з численних видів його володаря… Історія цих тварин налічує більше 300 млн. років. Колись вони населяли океани і моря нашої планети, а закінчили своє існування близько […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу