Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Первоцвіти краю в казках та легендах. Проліски дволисті»

«Первоцвіти краю в казках та легендах. Проліски дволисті»
icon:arrow-back

Початок березня. Всі втомились від чорно-сіро-білого одноманіття. В душу почали закрадатись туга й сум. Саме в цей час у наших лісах та вздовж доріг з’являються ефемероїди, німфейні, або первоцвіти. Всупереч приморозкам і колючим вітрам, немов крихітні воїни, вони своїм цвітом вкривають землю, першими сповіщаючи про прихід весни. Поява цих тендітних створінь нагадує перемогу маленької Герди над Сніговою Королевою та її лютим військом. Напевне тому, приходячи до лісу помилуватись первоцвітами, ми стаємо бадьорішими, веселішими і вже зовсім по-іншому сприймаємо світ, намагаючись у кожній миті знайти щось життєстверджуюче.

Велика сила, що живе у тендітних рослинах тисячі років, надихає на створення шедеврів казкарів, поетів, письменників, художників. Тож Хмельницький обласний краєзнавчий музей запрошує всіх охочих у казкову країну німфей.

Давня українська легенда розповідає:

«Кілька століть тому, за лихих часів, тікала з турецької неволі юна українка. Тікала і розуміла ‒ якщо упіймають, жахлива кара чекає на неї. І дійсно, довідавшись про зухвалість дівчини, правитель оскаженів від люті й звелів живою чи мертвою повернути втікачку.

Кілька десятків днів тривала погоня. Позаду залишились сухі степи. Нарешті, ледь жива, дівчинина дісталася рідної землі й присіла перепочити на лісовій галявині. Аж раптом до неї долинули крики переслідувачів. «Наздогнали! І сховатися ніде…» І справді, навколо шелестів гіллям безлистий березневий ліс, вітер сумно шепотів у сухій торішній траві. Звела юнка очі до неба:

– Господи! Не дай загинути! Не дозволь песиголовцям повернути мене в неволю! Миліша смерть на рідній землі, ніж рабське існування на чужині!

І сталося диво! Вмить голі кущі вкрилися зеленим листям, зашепотіли у стрімкому зростанні шовкові трави, а з небес спустився непроникний блакитний туман, що заховав утікачку. Поблукали яничари в тумані, нікого не знайшли й повернулися ні з чим. Блакитне марево зникло так само зненацька, як і з’явилося. Дівчини ніде не було… Лише на місці, де вона стояла, виросла прекрасна квітка, що нагадувала блакитну зірку. З того часу щовесни розквітають у наших лісах проліски, нагадуючи нащадкам про незламний дух волелюбної української юнки».

Отож, мова велась про проліску дволисту (також проліски дволисті) Scilla bifolia L., 1753 ‒ декоративну, медоносну, лікарську рослину.

Найточніше відображає красу і ніжність квітки, порівнюючи її з весняним небом на землі, німецька народна назва ‒ Blausterh ‒ «блакитна зірка».

Не зважаючи на низьку медопродуктивність (лише 4 мг нектару з рослини), квітка є прекрасним медоносом й пилконосом, адже зацвітає одразу після танення снігу.

Її цибулина містить силіцил, камедь, дубильну кислоту, тож її застосовують як сечогінне та як засіб проти кашлю.

Рослина розмножується цибульками й насінням, яке переважно розповсюджують мурахи. Проте проліска потребує охорони через руйнування місць її зростання, збір для букетів та для пересаджування!

Для усіх охочих милуватись первоцвітами, не зменшуючи їх чисельності, й, водночас, отримати цікаву інформацію про рослини, Хмельницький обласний краєзнавчий музей пропонує придбати яскраві закладки.

Наразі – до наступних зустрічей у країні ефемероїдів!

Подібні новини

Музей – місце емоційного відновлення!

Попри військові дії, повітряні тривоги ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ продовжує продуктивно та активно працювати, обслуговуючи містян, переміщених осіб, військовослужбовців… Відтак, у неділю ми приймали курсантів Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького. Шановним візитерам науковцями із задоволенням  був здійснений екскурсійний огляд музейними залами. Спілкування було невимушеним та взаємокорисним! Важливо, що у важкий та […]

Деталі

Подарунок музею

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ділиться радістю! Фонди закладу несподівано поповнилися гарною колекцією фарфорових  та фаянсових тарілок 1923-1950-х рр. різних виробників. Зокрема йдеться про Будянський фаянсовий, Бориславський фарфоровий, Коростенський фарфоровий та Сумський порцеляновий заводи. Дякуємо містянам за приємні сюрпризи та звертаємося до усіх небайдужих мешканців міста з проханням: якщо у Вас є посуд, яким ви давно […]

Деталі

«Проскурів на старих поштівках. Початок вулиці Олександрівської»

Поштова картка приблизно 1904 року зображає початок центральної вулиці Проскурівської (тоді – Олександрівська). Будинки праворуч майже незмінними збереглися до наших днів. Перший з них побудований наприкінці ХІХ ст. Його архітектура поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами модерну. Первісно будівлю завершувала симпатична мансарда, проте на початку 1970-х років її перебудували на звичайний поверх. На другому поверсі […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу