Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Проскурівське міське училище»

«Проскурів на старих поштівках. Проскурівське міське училище»
icon:arrow-back

Цей двоповерховий будинок по колишній вулиці Олександрівській (нині – Проскурівська, 83), що зафіксувала стара поштова картка початку ХХ ст., вже понад століття перебуває винятково у розпорядженні дітей. А з чого ж все починалося?

На початку ХІХ ст. діяла чітка система державної народної освіти, за якою були встановлені чотири типи навчальних закладів: парафіяльні (школи), повітові (училища), губернські (гімназії) та університети. На Проскурівщині існували лише заклади перших двох типів – працювала розгалужена мережа парафіяльних шкіл та одне повітове (його називали ще «дворянським») училище у Чорному Острові. У 1869 р. під час чергової освітньої реформи училище у Чорному Острові було закрито, а натомість у Проскурові відкрили міське народне училище.

До міських училищ оголосили прийом дітей віком від 7 до 12 років, повний курс навчання тривав 5 років, викладали наступні предмети: Закон Божий, мова з краснописом, арифметика, історія, географія, природознавство, церковний спів, креслення, а також гімнастика, ремесла для хлопчиків та рукоділля для дівчаток. Ще один нюанс – навчання було роздільне, тому існували два відділення – хлопчаче і дівчаче.

Штатним доглядачем (тобто завідувачем) проскурівського училища був призначений Олександр Семенович Тищенко, який обіймав цю посаду наступні 30 років та багато зробив для становлення та розвитку навчального закладу. Тищенко мав у місті величезний авторитет і повагу. Проскурівський нотаріус Костянтин Колоколов у своїх спогадах 1888-1915 рр. згадував: «В серой жизни Проскурова ярко блестели две точки, и одна из них – это двухклассное народное училище, во главе которого стоял популярнейший из жителей, смотритель Тищенко… Вообще, народное училище было учреждением, к которому проскуровское общество очень симпатизировало, к господину Т. все обращались за советами, не исключая милых хозяюшек, и снисходя к их просьбе, он очень часто даже варил им варенье, пек мазурку и приготовлял тюлевыя бабы, хотя последние не всегда выходили у него удачно, ибо были слишком ажурны».

Тривалий час училище розташовувалось у тісних, непристосованих для навчання, приміщеннях на розі Соборної та Мільйонної (нині –  вул. Героїв Майдану). Лише завдяки зусиллям О. Тищенка вдалося переконати у 1903 р. міську владу побудувати нове навчальне приміщення на центральній вулиці міста.

Проскурівське міське училище вважалось одним із найкращих у губернії, і саме тому з 1909 р. при ньому відкрили «Постійні педагогічні курси» для вчителів. Треба відзначити, що подібні курси були організовані лише у трьох містах Подільської губернії (ще у Вінниці та Балті).

У перші роки радянської влади училище припинило існування. В будівлі розмістилась середня українська школа (у 1930-х рр. – №7, а в повоєнний час – №3). Зазначимо, що у роки Другої світової війни нацистські окупанти у цьому приміщенні відкрили «Вербувальний пункт» для організації відправки проскурівчан на роботи до Німеччини, куди було вивезено понад 1300 осіб.

У 1970 р. школа переїхала в інше приміщення, а будинок передали обласній станції юних техніків, яку у 1992 р. перейменували в обласний центр науково-технічної творчості молоді.

Подібні новини

28 червня – День Конституції України

На дворі літо і в розпалі шкільні канікули! А вихованці спортивного табору завітали до музею напередодні Дня Конституції, де разом із старшим науковим співробітником музею Катериною Даниловою долучилися до гри-квізу «Юні знавці Конституції» та ознайомилися з правовою поличкою цікавинок «Просто про Конституцію». Зустріч пройшла пізнавально та корисно. Разом з новими знаннями про Основний закон держави […]

Деталі

Проскурівські американці: Гаррі Мармер – океанограф, експерт з припливів і течій

Серед найуспішніших американців ХХ ст. є чимало вихідців з Проскурова – теперішнього Хмельницького. Розповімо про деяких з них, які зробили за життя надзвичайні справи, стали відомими постатями не лише у США, а й в усьому світі.  Гаррі Мармер – океанограф, експерт з припливів і течій Життя людини на океанському чи морському узбережжі залежить від водної […]

Деталі

«Бій за майбутнє». Інформаційні матеріали до Дня пам’яті Героїв Крут–2023

Шановні користувачі! Хмельницький обласний краєзнавчий музей доводить до Вашого відома тематичні інформаційні матеріали «Бій за майбутнє» підготовлених Українським інститутом національної пам’яті до 105-ої річниці бою під Крутами. Детальна інформація у PDF-файлі, завантажити.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу