Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Проскурівське міське училище»

«Проскурів на старих поштівках. Проскурівське міське училище»
icon:arrow-back

Цей двоповерховий будинок по колишній вулиці Олександрівській (нині – Проскурівська, 83), що зафіксувала стара поштова картка початку ХХ ст., вже понад століття перебуває винятково у розпорядженні дітей. А з чого ж все починалося?

На початку ХІХ ст. діяла чітка система державної народної освіти, за якою були встановлені чотири типи навчальних закладів: парафіяльні (школи), повітові (училища), губернські (гімназії) та університети. На Проскурівщині існували лише заклади перших двох типів – працювала розгалужена мережа парафіяльних шкіл та одне повітове (його називали ще «дворянським») училище у Чорному Острові. У 1869 р. під час чергової освітньої реформи училище у Чорному Острові було закрито, а натомість у Проскурові відкрили міське народне училище.

До міських училищ оголосили прийом дітей віком від 7 до 12 років, повний курс навчання тривав 5 років, викладали наступні предмети: Закон Божий, мова з краснописом, арифметика, історія, географія, природознавство, церковний спів, креслення, а також гімнастика, ремесла для хлопчиків та рукоділля для дівчаток. Ще один нюанс – навчання було роздільне, тому існували два відділення – хлопчаче і дівчаче.

Штатним доглядачем (тобто завідувачем) проскурівського училища був призначений Олександр Семенович Тищенко, який обіймав цю посаду наступні 30 років та багато зробив для становлення та розвитку навчального закладу. Тищенко мав у місті величезний авторитет і повагу. Проскурівський нотаріус Костянтин Колоколов у своїх спогадах 1888-1915 рр. згадував: «В серой жизни Проскурова ярко блестели две точки, и одна из них – это двухклассное народное училище, во главе которого стоял популярнейший из жителей, смотритель Тищенко… Вообще, народное училище было учреждением, к которому проскуровское общество очень симпатизировало, к господину Т. все обращались за советами, не исключая милых хозяюшек, и снисходя к их просьбе, он очень часто даже варил им варенье, пек мазурку и приготовлял тюлевыя бабы, хотя последние не всегда выходили у него удачно, ибо были слишком ажурны».

Тривалий час училище розташовувалось у тісних, непристосованих для навчання, приміщеннях на розі Соборної та Мільйонної (нині –  вул. Героїв Майдану). Лише завдяки зусиллям О. Тищенка вдалося переконати у 1903 р. міську владу побудувати нове навчальне приміщення на центральній вулиці міста.

Проскурівське міське училище вважалось одним із найкращих у губернії, і саме тому з 1909 р. при ньому відкрили «Постійні педагогічні курси» для вчителів. Треба відзначити, що подібні курси були організовані лише у трьох містах Подільської губернії (ще у Вінниці та Балті).

У перші роки радянської влади училище припинило існування. В будівлі розмістилась середня українська школа (у 1930-х рр. – №7, а в повоєнний час – №3). Зазначимо, що у роки Другої світової війни нацистські окупанти у цьому приміщенні відкрили «Вербувальний пункт» для організації відправки проскурівчан на роботи до Німеччини, куди було вивезено понад 1300 осіб.

У 1970 р. школа переїхала в інше приміщення, а будинок передали обласній станції юних техніків, яку у 1992 р. перейменували в обласний центр науково-технічної творчості молоді.

Подібні новини

«Проскурів на старих поштівках. Початок вулиці Олександрівської»

Поштова картка приблизно 1904 року зображає початок центральної вулиці Проскурівської (тоді – Олександрівська). Будинки праворуч майже незмінними збереглися до наших днів. Перший з них побудований наприкінці ХІХ ст. Його архітектура поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами модерну. Первісно будівлю завершувала симпатична мансарда, проте на початку 1970-х років її перебудували на звичайний поверх. На другому поверсі […]

Деталі

«Завʼяжу я хустку, зав’яжу»

У народі кажуть, скільки днів взимку, стільки й свят. Зимова пора – насичена святковою атмосферою та наповнена вірою у диво. А у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї вже другий тиждень поспіль, у найкращих українських традиціях та звичаях, проходять різноманітні науково-мистецькі заходи. Так і сьогодні, 7 грудня, у День української хустки, аби пригадати давні традиції та обряди, […]

Деталі

«Князівни та княгині»

18 травня 2023 року, у Міжнародний день музеїв, у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї в рамках Міжнародного мистецького проєкту «Ляльки мандрують світом», що присвячений дружинам та донькам князів Русі-України (Х–ХІІІ ст.), жінкам княжих родів Гольшанських, Острозьських (ХVІ ст.), починається експонування виставки «КНЯЗІВНИ ТА КНЯГИНІ». Організаторами проєкту є представниці української діаспори Тетяна Золочевська з Бремену (Німеччина)  та […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу