Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Злато та срібло» землі Болохівської. Продовження

«Злато та срібло» землі Болохівської. Продовження
icon:arrow-back

Продовжимо розглядати широкий жіночий браслет-наруч, який був знайдений у 70-х рр. ХХ ст. на одному з городищ ХІІ-ХІІІ ст.ст. у Деражнянському районі. Мова піде про наступну з композицій: звір, що стоїть на передніх лапах, і навпроти нього – постать людини. Тулуб звіра перетинають дві риски – стилізоване зображення паса. Щодо даної сцени (авторитетні історики трактували її, переважно, як виступ скомороха з дресированою твариною) археолог Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Демидко запропонував свою інтерпретацію, яка ґрунтується на місцевих, насамперед, географічних реаліях.

У межах Верхнього Побужжя спостерігається концентрація топонімів, похідних від слова «вовк»: р. Вовк (притока П.Буга), р. Вовчок (притока Вовка); населені пункти Вовковинці, Вищі та Нижні Вовківці; багато урочищ «Вовча гора», серед них – найвідоміші у Чорному Острові та Пашківцях. Подібного скупчення назв, пов’язаних з вовком, на території України більше ніде не спостерігається. На думку науковця, подібне явище притаманне тим територіям, де стародавнє населення сповідувало ще дохристиянський культ тієї чи іншої тварини (тотемізм), у даному випадку, вовка. Цікаво те, що наруч знайшли за 2 км від сучасного смт.Вовковинці. На поодиноких середньовічних зображеннях виступів скоморохів з дресированими тваринами останні могли бути хіба що у нашийнику. До чого ж тут пас? Відповідь довелось шукати у фольклорі України та Німеччини. Саме в цих країнах записано багато переказів та легенд про вовкулак, або вервольфів, – людей, здатних перевертатись на вовків. Схоже, що, до певної міри, вірування у перевертнів були поширені й у Давній Русі. Як свідчать фольклористи, в окремих переказах підкреслюється один і той самий нюанс: після перетворення на вовкулакові обов’язково повинна зберегтись одна деталь одягу – пас. Якщо хтось (зазвичай жінка) зніме його з перевертня, той ніколи вже не повернеться до людської подоби.

Обидві версії мають право на існування. Дослідження тривають!

Подібні новини

Симфонія зимових свят

Магія різдвяно-новорічних свят триває! Сьогодні святкову феєрію співробітники ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ дарували учням молодших класів ЗОШ №18! На учасників чекали і таємні конверти, і загадкові предмети, і логічні завдання, і Андріївські забави! А  ще, звісно ж, нові знання та чарівні перевтілення! Дякуємо педагогам та учням за дружню та плідну співпрацю! До нових зустрічей!

Деталі

«Злато та срібло землі Болохівської. Продовження»

На місці овіяного легендами урочища Город Богів (с. Городище Деражнянського  р-ну) у складі скарбу жіночих прикрас були знайдені срібні колти та рясна. Рясна (з давньоруської «ръасни») – це спаяні між собою порожні металеві циліндрики, які звисали від виска до шиї та закінчувалися колтами. Призначення рясен пов’язане з віруванням слов’ян у силу дощу. Колти (з давньоруської […]

Деталі

Поповнення експозиції предметами російсько-української війни

Хмельницький обласний краєзнавчий музей має чергове поповнення предметами російсько-української війни. Цього разу речі від наших мужніх захисників передали волонтери благодійної організації «Захисти Хмельниччину», за що вельми вдячні. Предмети одразу ж доповнили нашу експозицію «Воїни нації нескорених: від України-Руси до сьогодення». Беремо приклад з Вашої небайдужості!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу