Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Охайність на межі патології

Охайність на межі патології
icon:arrow-back

Охайність борсуків на межі патології. Вони ніколи не дозволять собі скуштувати «смачний бутерброд», сидячи на власному ліжку, бо в норі не можна смітити!.. Та про все по порядку.

В народі здавна борсук має славу звіра вальяжного, домовитого, господарського і надто охайного. Його житло організовано з комфортом і він дбайливо ставиться до порядку в ньому. Назвати домівку тварини норою важко. Швидше, це – «підземні хороми». Затишні, теплі, добре вентильовані, з чистим, утрамбованим «парадним під’їздом», поблизу якого розташовані туалетні ямки. Заповнить борсук одну ‒ зариє, а нова ямка ‒ на черзі. Зоологи навіть шуткують, що ідею будівництва громадських туалетів запозичили саме у цих тварин, які своєю «територіальною громадою» прицільно справляють потребу в спеціально відведеному місці.

У центрі борсучого житла ‒ простора гніздова камера, підстилка в якій змінюється двічі на рік. Під час генерального прибирання, навесні та восени, звір викидає накопичений за півріччя «мотлох» і «організує» собі свіже «ліжко» з запашних трав, фітонциди яких сприятливо впливають на здоров’я господаря і вбивчо на його нашкірних паразитів.

Борсук ретельно стежить не лише за порядком у домівці, а й за своєю зовнішністю. Перед кожним виходом «у світ», в тому числі й перед полюванням, він очищає шкірку від землі, що прилипла, розчісує прим’яті шерстинки тощо. Навіть ще «нерозумні» малюки вже «з пелюшок» без кінця зачісуються кігтиками, чепуряться, вилизуються.

Спосіб життя, безстрашність, з яким борсук захищає своє сімейство і власне життя, здавна вселяють повагу до цього звіра та в багатьох культурах уособлюють його з життєвою мудрістю і гармонією.

Більше цікавинок про місцевий «зообомонд» у книжці «Дивовижні звірятка» видавництва Хмельницького обласного краєзнавчого музею, яка є в реалізації.

P.S.

Під час зйомки жоден з музейних предметів не постраждав.

Подібні новини

Катерина Рубчакова та її зв’язок з Поділлям

Чи знали Ви, що відома артистка, оперна співачка кінця ХІХ- поч. ХХ ст. Катерина Андріївна Рубчакова (29.04.1881 -22.11.1919) свої останні миті життя провела у нас, на Поділлі?! Майбутня актриса народилася на Тернопільщині у м.Чортків. Її служіння Мельпомені відбувалось у «Новому Львівському театрі», заснованому 28 березня 1919 р. – у розпал боротьби за незалежність УНР. У […]

Деталі

“Порцелянові сервізи: краса в деталях. Арфа”

На фото предмети з колекції музею: Сервіз “Арфа”. 1973 р.

Деталі

Тож він «липовий» чи все ж таки справжній?

Бражник липовий Mimas tiliae Він – липовий, але справжній. Вона – також. Якщо цю «парочку» побачити разом, стане зрозуміло, хто є хто, адже даний вид бражників має чітко виражений статевий диморфізм. Самець – «підтягнутий» красень з оливково-зеленими крилами. Самка – рудокрила «статна дама», трохи крупніша за «чоловіка». Нащадки: «малюки» (період гусені) – блакитнорогі «єдинороги» з […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу