Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Злато і срібло» землі Болохівської

«Злато і срібло» землі Болохівської
icon:arrow-back

Жіночі прикраси заможніх городянок другої половини ХІІІ ст. запрошують Вас, поціновувачі історії, поринути у загадковий світ унікальних давньоруських виробів.

Літописна Болохівська земля… Проіснувавши трохи більше ста років, вона гине у вирі міжусобиць у другій половині ХІІІ ст. Її історія й сьогодні продовжує цікавити як фахівців, так і любителів старовини.

В 1970-80-х роках науковцям Хмельницького обласного краєзнавчого музею на чолі з археологом музею В.І.Якубовським довелося досліджувати давньоруські городища поблизу сіл Городище Деражнянського та Теліженці Старосинявського району Хмельницької області. Під час розкопок були виявлені скарби унікальних ювелірних виробів ХІ-ХІІІ ст.ст., які нині зберігаються в нашому музеї. Криваві події другої половини XIII ст., що відбувалися на території літописної Болохівської землі, сприяли перетворенню цих дивних речей на скарб. Більше сімсот років пролежали вони в землі і тільки сьогодні розкривають нам таємниці того часу.

Дивлячись на ці дивовижні творіння людських рук, переконуєшся, що давньоруські златоковалі були справжніми чарівниками. Використовуючи весь арсенал відомих їм технік і прийомів, вони створювали шедеври, хоч і невеликі за розмірами. До того ж давньоруські ювеліри досконало володіли символічною мовою жіночого убору, про що переконливо свідчать речі з скарбів, адже більшість їх становлять жіночі прикраси, які носили заможні городянки в Давній Русі.

Почати слід зі срібних тринамистинних скроневих кілець, які кріпились до головного убору на шкіряних ремінцях або тканих стрічках. Для їх виготовлення – ажурних, каркасних та з прорізями намистин – давньоруські ковалі використовували тиснення, позолоту, зернь (напаювання маленьких як зернята круглих «краплин») та скань (від давньоруського «съкати» – звивати). Уміле поєднання цих технік створює неповторну світло-тіньову гру і складає враження світла, що розлите навкруги. Академік Б.Рибаков пов’язував орнаментику тринамистинних кілець з ідеєю сонця, зважаючи на їх зовнішній вигляд, а також обожнювання слов’янами могутнього світила ще з давніх-давен. Про решту прикрас – у наступних публікаціях.

 

Подібні новини

Подорож у Давній кам’яний вік

Чи можна телепортуватися у минуле? З науковцями Хмельницького обласного краєзнавчого музею можна! Таку подорож у Давній кам’яний вік ми здійснили зі школярами молодших класів ЗОШ 18. Розділившись на “племена”, діти один за одним долали труднощі первісної людини: розшукували їжу, видобували вогонь, виготовляли списи та “полювали” на мамонта. Також завдяки пошуку відповідей до логічних завдань учасники […]

Деталі

Зустріч краєзнавця з містянами

Цікава та пізнавальна зустріч Сергія Єсюніна, вченого секретаря ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ  з хмельничанами та гостями міста цього разу відбулася у Хмельницькому інформаційно-туристичному центрі. Під час заходу краєзнавець презентував свою книгу «Хмельниччина: минуле, що дивує» та поділився з гостями не лише попередніми, а й новими своїми дослідженнями. До Вашої уваги – теплі моменти спілкування!

Деталі

Музей – місце емоційного відновлення!

Попри військові дії, повітряні тривоги ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ продовжує продуктивно та активно працювати, обслуговуючи містян, переміщених осіб, військовослужбовців… Відтак, у неділю ми приймали курсантів Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького. Шановним візитерам науковцями із задоволенням  був здійснений екскурсійний огляд музейними залами. Спілкування було невимушеним та взаємокорисним! Важливо, що у важкий та […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу