Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Собор Різдва Богородиці»

«Проскурів на старих поштівках. Собор Різдва Богородиці»
icon:arrow-back

Серед старих поштових карток з видами Проскурова (нині – м. Хмельницький) на трьох зафіксовані православні храми міста початку ХХ століття. Надзвичайно цікавою є поштівка 1911 р. видання з видом на собор Різдва Богородиці.

Спорудили собор у 1835-1837 рр. на місці згорілого у пожежі 1822 р. дерев’яного старого храму. За основу взяли типовий проект № ХІІ А із «Собрания планов, фасадов и профилей для строения каменных церквей», що був складений у 1824 р. відомими петербурзькими архітекторами А. Михайловим та І. Шарлеманом. До цього типового проекту додали лише надбудовану дзвіницю з іншого проекту. Архітектура храму витримана у стилі класицизму, загальна композиція має вигляд ротонди. Основний циліндричний об’єм споруди завершує круглий барабан, до якого примикає дзвіниця, яка в рік освячення мала чотири дзвони, найбільший з яких важив 20 пудів. Навколо храму був соборний майдан, який оточував мур із брамою. Саме на передньому плані старої поштівки ми бачимо і браму і мур, які до наших днів, на жаль, не збереглися.

В храмі знаходився чудодійний образ Божої Матері (подоби Озерянської ікони), який дивом вцілів під час пожежі 1822 р. Образ вважався чудодійним, до якого й католики мали особливу повагу. Серед церковного начиння була срібна з позолотою дарохранильниця, частина омофора святителя Митрофана та багато інших реліквій. На жаль, їх знищили в 1930-х рр., коли собор опинився під тиском атеїстичної ідеології комуністичної влади та пережив важкі часи: у 1932 р. для потреб «індустріалізації» зняли дзвони з собору, а в 1937-му храм взагалі зачинили.

Під час Другої світової війни окупаційна влада дозволила з липня 1941 р. відкрити храм та проводити Богослужіння. Після визволення Проскурова від нацистів (25.03.1944) собор діяв до 1962 р., коли за рішенням радянських органів влади знову був зачинений. Після цього соборний майдан забудували житловими багатоквартирними «хрущовками», а сам храм спочатку використовували як склад, а згодом як приміщення архіву. На початку 1980-х рр. у владних структурах виникла ідея створити тут музей атеїзму… Але зміна радянських політичних еліт у 1985 р. спричинила зміни у державі та суспільстві. Гоніння на релігію припинились. У 1988 р. до 1000-літнього ювілею Хрещення Русі храм повернули вірянам й після капітального ремонту, в 1989 р., у церкві Різдва Богородиці було відновлено Богослужіння.

Подібні новини

Привіт, Осінь!

Новий навчальний рік вже стартував! Науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею відвідали центр комплексної реабілітації «Родинний затишок». Для його вихованців було проведено бесіду «Привіт, Осінь!» Під час зустрічі слухачі зокрема дізналися цікаві факти з історії походження назв осінніх місяців, а також взяли участь у музейній майстерці «Морквинка-соковинка». Дякуємо учасникам за гостинність та активність! До нових зустрічей!

Деталі

«Князівни та княгині»

18 травня 2023 року, у Міжнародний день музеїв, у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї в рамках Міжнародного мистецького проєкту «Ляльки мандрують світом», що присвячений дружинам та донькам князів Русі-України (Х–ХІІІ ст.), жінкам княжих родів Гольшанських, Острозьських (ХVІ ст.), починається експонування виставки «КНЯЗІВНИ ТА КНЯГИНІ». Організаторами проєкту є представниці української діаспори Тетяна Золочевська з Бремену (Німеччина)  та […]

Деталі

Інфо-зустріч «Мовою музейних предметів»

Що таке музей  та як до нього потрапляють предмети? Що таке музейні експонати та як створюються експозиції? Що таке музейні екскурсії, уроки та лекторії?.. Відповіді на ці питання та багато іншої цікавої інформації дізналися п’ятикласники НВК № 10 з розповіді старшого наукового співробітника Хмельницького обласного краєзнавчого музею Катерини Данилової. Коли ж ще відчути себе краєзнавцями […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу