Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Свята» пташка

«Свята» пташка
icon:arrow-back

Зима – важка пора для птахів. Вся їхня енергія, всі зусилля спрямовані на пошук їжі, на те, щоб вижити. А це нелегко. І не кожному птаху до снаги.

У шишкарів зима теж важкий час. Але не через здобуток їжі. Харчуються вони насінням хвойних дерев, а його взимку вдосталь. Труднощі полягають в тому, що саме в цю пору у них з’являються пташенята. Дивина! У грудні-січні морози, а у гнізді пернатих – життя. Пищать, ростуть малюки, не бояться замерзнути. Це здавалось таким незвичайним, що стало однією з причин «зарахування» шишкарів до «святих» пташок.

І це не все. Хрестоподібний дзьоб та природна «муміфікація» тіла птаха, яке після смерті не розкладається декілька років (!) – «затвердили» їх «святість».

Насправді ж дива немає і «святості» також. Все пояснюються просто ‒ харчуванням пернатого. У пташенят, доки їх годують батьки, дзьобики прямі. Коли ж вони починають самостійно добувати улюблене насіння із шишок, форма дзьоба змінюється на зручнішу ‒ хрестоподібну.

«Муміфікація» також пов’язана з їжею. Хвойне смолисте насіння – основний корм шишкаря. І тому тіло старого птаха настільки просочується смолою, що не піддається гниттю після смерті до 10-15 років.

Нарешті, стосовно малюків. У шишкарів вони з’являються і восени, і навесні, коли є достатньо їжі. Насіння ж хвойних дерев визріває восени й залишається у шишках протягом усієї зими. От і виходить, що зима ‒ найкращий час для вигодовування пташенят.

А малюки «зимостійкі» завдяки теплим стінам і «підлозі» гнізда, а зверху – маминому теплу, яка, сівши на перше яєчко, вже не злітає з гнізда, поки пташенята не стануть на крило. Ось і всі «дива»!

Шишкарі – птахи розміром з горобця, на перший погляд здаються зовсім незграбними. Але, якщо вам пощастить побачити їх на дереві, це враження відразу пропадає. Вони не лише добре бігають по гілках, вони здатні й перекидатися, й ходити догори ногами, й висіти в будь-якій позі! Недарма Альфред Брем назвав шишкарів «північними папугами».

Подібні новини

“Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає”

25 лютого 1871 р. народилася справжня зірка української літератури, улюблениця нашого народу, відома поетеса, письменниця та перекладачка – Леся Петрівна Косач, яку згодом знатимуть під псевдонімом Леся Українка. Ймовірно, його вона запозичила від рідного дядька Михайла Драгоманова, який  підписувався «Українцем». Перу Лесі належать біля 270 віршів. І це, не рахуючи поем та віршованих драматичних творів! […]

Деталі

Міжнародний день квітки

21 червня кожного року світ відзначає свято – Міжнародний день квітки. Метою свята є привернення людської уваги до нашої природи, залучення до збереження рослинності. Хмельницький обласний краєзнавчий музей активно підтримує світову спільноту у збереженні флори планети, збираючи цікаві музейні предмети з даної тематики, а також проводить тематичні конференції, створив  серію анімаційних міні- фільмів «Отруйні та […]

Деталі

«Соборність. Єдність. Неподільність»

До Дня Соборності України науковці  музею разом із старшокласниками ліцею №1 та гімназії №24 провели Годину історичних фактів «Соборність. Єдність. Неподільність». Тема дуже серйозна і, як ніколи, актуальна! Крізь призму сучасних поглядів  обговорювали силу-силенну маловідомих  фактів, гострі політичні  кути та океани «білих» плям.  Утім, такі складнощі не налякали  молодь! Власноруч проставлена печатка УНР на документі, […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу