Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

105 років Соборній Україні

105 років Соборній Україні
icon:arrow-back

22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину соборну Україну.

Акт радо зустріли у двох тодішніх державах – Українській Народній Республіці та Західної-Українській Народній Республіці, що постали на уламках Російської та Австро-Угорської імперій.

УНР була проголошена ще 1917 р. й за короткий час твердо заявила про свій шлях до незалежності, закріпивши його прийняттям IV Універсалу Центральної Ради 22 січня 1918 р.

18 жовтня 1918 р. у Львові сформувалася УНР, яка взяла в свої руки владу в західно-українських землях та проголосила про створення ЗУНР.

Обидві держави, УНР та ЗУНР, підтримали ідею соборності українських земель та взяли курс на об’єднання. Його логічним завершенням став Акт злуки 22 січня 1919 р.

Поділля у 1919 р. опинилось у центрі подій становлення соборної України. Під час перебування Уряду УНР у Проскурові (тепер – Хмельницький) 15 березня 1919 р. до міста для зустрічі з Директорією прибула делегація Західноукраїнської області УНР на чолі з Євгеном Петрушевичем. На спільних засіданнях у Проскурові були вирішені важливі питання Соборної України, прийнято ряд постанов. Згодом уряд УНР та Директорія плідно працювали у Кам’янці-Подільському…

На жаль, у реальних обставинах того часу, коли Україна опинилась оточеною колом фронтів, соборну українську державу не вдалося відстояти, але об’єднавча акція 1919 р. залишила глибинний слід в історичній пам’яті народу, в українській суспільно-політичній думці ХХ ст.

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї зберігається раритетний екземпляр поштової картки доби Української революції, на якій зображені синьо-жовті прапори та два геральдичних щити – «Галицький» та «Київський», які єднає стрічка з гаслом «Хай живе вільна Україна».

Подібні новини

Новий артефакт – новий свідок

Іноді фонди нашого музею поповнюються дивовижними предметами. Так, нещодавно до нас потрапила  ікона «Віднайдення загиблих», до якої звертаються ті, кому загрожує небезпека, тілесна чи духовна загибель, а також рідні солдатів, які беруть участь у бойових діях. Люди вірять, що щира молитва перед іконою допомагає відшукати зниклих безвісти. Реліквію  врятувала зі зруйнованого вибухом будинку у Гуляй […]

Деталі

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Червень

На зміну весні, напинаючи червневі вітрила тепла, літо легко та лагідно починає пливти по землі і над нею. Після білих, синіх та жовтих кольорів перших квітів горять майстерно виписані, ніби пензлем, півонії; приваблюють до себе пахощами троянди усіх відтінків червоного; яскравіють серед буйної трави ніжні гвоздики; рум’яніють боки суниць, полуниць, малини… Шостого сина року називають […]

Деталі

Донеччани на Поділлі

За підтримки Донецької облдержадміністрації майже 90 дітей з Донеччини мали можливість оздоровитися та відпочити у західних областях України. Перед виїздом додому молодь відвідала місто Хмельницький. Разом з науковцями музею мандрівники подорожували історичними місцями, дізнавалися про таємниці давнього середньовіччя на Поділлі, знайомилися з історією шляхетних родин і, звичайно, захоплювалися красою сучасних парків та скверів Хмельницького. Отож, […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу