Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

105 років Соборній Україні

105 років Соборній Україні
icon:arrow-back

22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель в єдину соборну Україну.

Акт радо зустріли у двох тодішніх державах – Українській Народній Республіці та Західної-Українській Народній Республіці, що постали на уламках Російської та Австро-Угорської імперій.

УНР була проголошена ще 1917 р. й за короткий час твердо заявила про свій шлях до незалежності, закріпивши його прийняттям IV Універсалу Центральної Ради 22 січня 1918 р.

18 жовтня 1918 р. у Львові сформувалася УНР, яка взяла в свої руки владу в західно-українських землях та проголосила про створення ЗУНР.

Обидві держави, УНР та ЗУНР, підтримали ідею соборності українських земель та взяли курс на об’єднання. Його логічним завершенням став Акт злуки 22 січня 1919 р.

Поділля у 1919 р. опинилось у центрі подій становлення соборної України. Під час перебування Уряду УНР у Проскурові (тепер – Хмельницький) 15 березня 1919 р. до міста для зустрічі з Директорією прибула делегація Західноукраїнської області УНР на чолі з Євгеном Петрушевичем. На спільних засіданнях у Проскурові були вирішені важливі питання Соборної України, прийнято ряд постанов. Згодом уряд УНР та Директорія плідно працювали у Кам’янці-Подільському…

На жаль, у реальних обставинах того часу, коли Україна опинилась оточеною колом фронтів, соборну українську державу не вдалося відстояти, але об’єднавча акція 1919 р. залишила глибинний слід в історичній пам’яті народу, в українській суспільно-політичній думці ХХ ст.

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї зберігається раритетний екземпляр поштової картки доби Української революції, на якій зображені синьо-жовті прапори та два геральдичних щити – «Галицький» та «Київський», які єднає стрічка з гаслом «Хай живе вільна Україна».

Подібні новини

«Жінки в науці. Зозуля Ніна Олексіївна»

Сьогодні розповідь про науковця, яка, будучи уродженкою Чернігівщини, значну частину життя присвятила дослідженням та популяризації подільського краю. Мова піде про відомого українського етнографа Ніну Олексіївну Зозулю. Народилась Ніна Олексіївна 12 серпня 1947 р. в с. Іваниця на Чернігівщині. У 1972 р. отримала фах викладача історії та суспільствознавства КДУ ім. Т.Г.Шевченка. З серпня 1972 р. почала […]

Деталі

Презентуємо новий формат!

Хмельницький обласний краєзнавчий музей першим на теренах музейного простору України використав новий формат проведення науково-природничої конференції «Природа і людина: шляхи можливої гармонії» –  PechaKucha, поєднавши його з класичним – тезовим. Запроваджений молодими креативними японськими архітекторами, PechaKucha – це відеоролики (презентація, спіч тощо), в якому протягом 400 секунд (20 роликів по 20 секунд) спікер яскраво, емоційно, […]

Деталі

“Віртуальні подорожі краєм. Отроківський замок”

«ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ КРАЄМ» від ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ запрошує Вас у с. Отроків Новоушицької ОТГ. Легенду про походження назви села знаходимо у праці «Отроків до кращого життя» Сергія Гандзюка. Вона переповідає, що колись давно повз яр проїжджав пан (прізвище його невідоме), котрий  зненацька почув гамірне дзюрчання джерельної води. Будучи спраглим, він наказав кучеру негайно зупинитися. […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу