Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Проскурів на старих поштівках. Поштово-телеграфна контора»

«Проскурів на старих поштівках. Поштово-телеграфна контора»
icon:arrow-back

Поштова картка початку ХХ ст. зафіксувала одну з найкрасивіших будівель міста Хмельницького – Проскурівську поштово-телеграфну контору. Будівля, що розташована на вул. Героїв Майдану,64, зберіглась до наших днів без змін та має цікаву історію, яка переносить нас у ХІХ ст.

У 1885 р. відбулась чергова реформа поштового відомства, яка була викликана широким розповсюдженням нового виду зв’язку – телеграфу. Було вирішено об’єднати поштові та телеграфні установи, створивши тим самим розгалужену мережу принципово нових закладів зв’язку: у містах і великих містечках – поштово-телеграфні контори; у невеликих містечках і великих селах – поштово-телеграфні відділення або прості поштові відділення. Наприклад, у Проскурівському повіті почали діяти наступні установи зв’язку: поштово-телеграфні контори в Проскурові, Чорному Острові та Ярмолинцях; поштово-телеграфні відділення в Сатанові, Фельштині, Тарноруді; поштові відділення у Кузьмині та Миколаєві.

Проскурівська поштова контора до початку 1880-х рр. розташовувалась на вул. Кам’янецькій в районі нинішнього торгового центру «Либідь-Плаза». Після того, як через місто проклали залізницю, пошту перенесли ближче до неї – у невелику будівлю наприкінці вул. Мільйонної (нині – вул. Героїв Майдану) та переїзду, що веде на Дубове. Не дивно, що цей переїзд незабаром став іменуватися не інакше, як Поштовий.

На поч. ХХ ст. будівля поштово-телеграфної контори стала замалою для ефективної роботи установи, тому на її місці швидкими темпами спорудили велику цегельну двоповерхову будівлю. Збудували її завдяки ініціативи тодішнього начальника контори – колезького радника Івана Олександровича Восходова, який з 1898 р. протягом 12 років очолював проскурівську пошту і мав у місті великий авторитет.

Після встановлення радянської влади у 1921 р. замість поштово-телеграфної контори був утворений поштамт. Він розмістився по тій же вул. Мільйонній, але ближче до центру міста – в будинку №38. Натомість колишня будівля контори перейшла у комунальну власність та почала використовуватись різними державними установами.

Що стосується нинішнього господаря – обласного військомату, – то потрібно відзначити, що він підтримує будівлю в чудовому стані та зберіг її фасад без перебудов. У цьому легко переконатись, якщо порівняти вигляд будівлі на старій поштівці та сучасному фото.

Поштово-телеграфна контораПоштово-телеграфна контора

Подібні новини

День енергетика

Про незручності щодо відсутності електрики нам відомо не з чуток, адже за крайні  місяці з відомих причин її дефіцит ми відчули сповна. Цікаво, коли ж електрика з’явилася у нашому місті?  У Проскурові перше електроосвітлення з’явилося у 1902 році. Щасливчиком був місцевий купець та власник млина Міхель Мозель. Це було точкове освітлення, для решти ж населення […]

Деталі

«Читаємо Шевченка!»

«ЧИТАЄМО ШЕВЧЕНКА!» Літературне рандеву з такою назвою на честь пам’ятних днів відомого діяча було проведено науковцями ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ  для учнів СЗОШ №1. Завдяки фахівцям, школярі знайшли відповіді на безліч запитань, зокрема, що у спадок нам залишив Пророк, яким було його амплуа; коли вперше було видано «Кобзар»; чи був Тарас у нашому місті, скільки […]

Деталі

Свято «Всі ми родом з дитинства» – у втіленні!

Яскраве свято, благодійна акція присвячені не лише Дню захисту дітей, а й створені на підтримку ЗСУ, вдалися на славу! І дітлахи та їх матусі із задоволенням долучилися до вуличних розваг “ІГРИ НАШОГО ДИТИНСТВА” та творчих креативів – “БАБУСИНА ЛЯЛЬКА”, “ПОВІТРЯНІ ДИНОЗАВРИКИ” від Хмельницького обласного краєзнавчого музею! Дякуємо обласному академічному театру ляльок за наданий майданчик та усім, хто приєднався до розважальних, творчих, а […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу