Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Листопад

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Листопад
icon:arrow-back

«Листопад – вересня онук, жовтня син, зими рідний батечко», – так говорили наші предки.
Одинадцятого наступника року за короткі дні й холоди називали роздягальник, безлиста зима, листогній, напівзимник, присмерки року. А ще –пістрявий – від листяного покриву; і чорний, чорнотроп, бо земля гола; і зебровий, коли випаде сніг, але відлига перейде в наступ; і білий, коли зима рано осінь потиснить. Та погана погода – не завада гарному настрою! Чи не так?
По завершенню осінньо-польових робіт, коли збиратися на вулиці було вже надто холодно, молодь гуртувалася в хаті: відновлювалися хатні вечорниці, які в Україні мали багато варіантів.
Найбільш вирізнялися своїм змістом буденні і святкові. Основою буденних, їх ще часто називали досвітками, була гуртова робота: прядіння, шиття, вишивання, лущення квасолі та кукурудзи тощо. А між працею – танцювали, співали та жартували.
Святкові вечорниці теж не були однотипними, оскільки їх пов’язували з певною подією або святом. Умовно їх можна розділити на недільні (у неділю), весільні (у сезон весіль), прощальні (під час проводів товариша-рекрута) і празникові (складчини, складки, грища на великі свята).
Хай місяць цей буде для нас усіх спокійним та добрим.
Сподіваємося, Ви дізналися з нашого допису для себе щось нове.
Продовження буде. Пізнаємо рідну мову разом з краєзнавчим музеєм.

На фото предмети з колекції музею: Календар, козубець, веретено, нитки.

Подібні новини

Тож він «липовий» чи все ж таки справжній?

Бражник липовий Mimas tiliae Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої. Він – липовий, але справжній. Вона – також. Якщо цю «парочку» побачити разом, стане […]

Деталі

Проскурівські американці: Тед Белічко – «Титан в галузі механіки»

Проскурівські американці Серед найуспішніших американців ХХ ст. є чимало вихідців з Проскурова – теперішнього Хмельницького. Розповімо про деяких з них, які зробили за життя надзвичайні справи, стали відомими постатями не лише у США, а й в усьому світі. Тед Белічко – «Титан в галузі механіки» Тед Белічко – професор Іллінойського технологічного інституту та Північно-Західного університету, […]

Деталі

Наші музейники – у Кременці!

З пізнавально-просвітницькою метою ми всім колективом Хмельницького обласного краєзнавчого музею відвідали колег Кременецького обласного літературно-меморіального музею Юліуша Словацького та Кременецького краєзнавчого музею. Дякуємо музейникам за дружню невимушену атмосферу та обмін досвідом!    

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу