Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Під стать англійській королеві

Під стать англійській королеві
icon:arrow-back

Бражник прозерпіна
Proserpinus proserpina

Деякі традиції британської королівської родини глибоко пустили коріння не лише в своїй монархії та англомовних країнах, а й надійно закріпилися у царстві… тварин. Насамперед, це стосується звичаю вшановування пам’яті декількох родичів одночасно, надаючи їхні імена новому члену родини. Зазвичай зустрічається потрійне ім’я, як це було, наприклад, у королеви Великобританії Єлизавети ІІ – Елізабет Александра Мері.

В «почесному» ряду поруч з ім’ям англійської королеви стоїть ім’я й цього бражника: Прозерпіна Олеандровий малий Зубокрилий. Перше – на честь дружини Плутона Прозерпіни, давньоримської богині підземного світу. Свою другу назву отримав завдяки мініатюрній «копії» олеандрового бражника. А Зубокрилий ‒ через характерне зазублення переднього краю крил.

Щоправда, є ще й четверта, «неофіційна», назва – метелик-«вентилятор»: його тремтячі крила, що нагадують дві хмарки з боків масивного волохатого тільця, яке зависло у повітрі, видають гул, схожий на звук вентилятора, що працює.

Зубокрилий метелик під стать англійській королеві також і в сенсі стабільності гастрономічних вподобань ‒ його гусінь живиться переважно рослинами родин онагрові та плакунові, імаго – нектаром квіток.

Як і британський монарх, Прозерпіна живе осіло на території своїх чималих володінь, не здійснюючи далеких міграцій. Через невелику кількість нащадків, бо дає лише одну генерація на рік (що вже зовсім не по-королівські!), та руйнування людиною середовища існування є видом, що зникає. Якщо пощастить, її інколи можна зустріти на початку літа по берегах річок, на пагорбах, вирубках, лісових галявинах та інших сонячних місцях.

Бражник прозерпіна Proserpinus proserpina

Подібні новини

«Хмельниччина: минуле, що дивує»

Понад десять років тому побачила світ книга ученого секретаря Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергія Єсюніна «Незнане Поділля», де були представлені короткі нариси про маловідомі та навіть дивні факти з історії Поділля та Південно-Східної Волині – тобто сучасної Хмельниччини. За останнє десятиліття автору вдалось виявити ще чимало цікавинок минувшини, які, безумовно, доповнюють історію рідного краю. Таких […]

Деталі

Музей очима дітей

«МУЗЕЙ ОЧИМА ДІТЕЙ». Нова виставка з такою назвою відкрилася у ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ ОБЛАСНОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ. Головний меседж нашого вже традиційного музейного проекту – підтримати та заохотити підростаюче покоління до вивчення історії та природи рідного краю. На виставці представлено понад 60 робіт юних художників різного віку. Всі вони – обдаровані таланти Хмельницької дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного […]

Деталі

Майстерка «Два кольори»

В рамках проекту «ТЕРИТОРІЯ ДОБРОТИ» науковцями Хмельницького обласного краєзнавчого музею Оксаною  Мельничук та Світланою Крижановською у Хмельницькій обласній дитячій лікарні було проведено патріотичну майстерку «ДВА КОЛЬОРИ». Сподіваємось, нам вдалося розважити та покращити настрій маленьким пацієнтам та їх батькам. До нових зустрічей у музеї!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу