Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

НАЙПЕРШІ, НАЙБІЛЬШІ, ЄДИНІ

НАЙПЕРШІ, НАЙБІЛЬШІ, ЄДИНІ
icon:arrow-back

Перша у світі регулярна міжнародна поштова авіалінія була встановлена з Відня до Києва через Краків та Проскурів. Діяла лінія у березні-листопаді 1918 р., протяжність маршруту складала майже 1200 км, а наш Проскурів був ключовим транзитним пунктом.

Найбільше у світі та в Україні пам’ятників гетьману Богданові Хмельницькому встановлено у місті Хмельницькому. Всього в Україні понад сто пам’ятників гетьманові. У більшості населених пунктах встановлено по 1-му монументу, лише у Києві, Жовтих Водах та Кривому Розі – по 3, а от у Хмельницькому – 5.

Хмельничанка Ірина Мерлені стала першою у світі чемпіонкою Олімпійських ігор з вільної боротьби серед жінок (2004 р., Афіни, Греція).

Найперший серед великих речових ринків України – Хмельницький речовий ринок («товкучка», «туча», «базар»). Заснований у 1987 р., коли Хмельницький міськвиконком надав дозвіл місцевій «Облспоживспілці» на облаштування речового ринку на Львівському шосе. Протягом наступних десятиліть тут розбудувався один із найбільших в Україні ринкових комплексів площею понад 20 га з 15-ма тисячами працюючих. Зазначимо, що інші відомі ринки України були засновані пізніше: Промтоварний ринок («7-й кілометр») в Одесі – у 1989 р.; Калинівський ринок («Калина») в Чернівцях – у 1990 р.; ТЦ «Барабашово» у Харкові – у 1995 р.

Найперший офіційний футбольний матч в історії незалежної України був зіграний за участю хмельницького «Поділля». Сталося це 10 лютого 1992 р. – у поєдинку попереднього етапу Кубка України зустрілися «Поділля» та «Буковина» (Чернівці). Результат гри – 1:1 (по пенальті 1:3). Першим м’яч у матчі (одночасно, й найперший м’яч в офіційних матчах незалежної України) на 42 хв. забив подолянин Віталій Бугай.

У 1999 р. хмельницький скульптор Богдан Мазур став наймолодшим Шевченківським лауреатом як співавтор (разом з батьком Миколою Мазуром) пам’ятника «Ангел Скорботи» у м. Хмельницькому та як автор пам’ятника С. Параджанову в м. Києві. Богдан Мазур отримав Національну премію України ім. Т. Шевченка у 28 років.

Єдиний в Україні вищий навчальний заклад з підготовки фахівців-прикордонників – Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького. Створена у 1992 р. на базі Хмельницького вищого артилерійського командного училища.

Найчисельніша школа України за кількістю учнів – Хмельницьке НВО №28 (нині – Ліцей №13). 25 лютого 2020 р. у Національному реєстрі рекордів України був зафіксований рекорд за кількістю учнів в одному навчальному закладі – 2221.

Подібні новини

Підводимо підсумки спекотного липня!

Напередодні Дня Української Державності ми приймали шановану делегацію голів обласних рад – учасників суспільно-наукової платформи «Хрещення. Становлення. Перемога», яку організувала Хмельницька обласна рада на чолі з Віолетою Лабазюк. Цьому ж святу ми присвятили виставку  монет НБУ серій «Державотворення» та «Збройні сили України». Найгучніша подія місяця, що масово обговорена у місцевих ЗМІ, – поява на світ […]

Деталі

95-річчя музею!

Незабутньо та, як завжди, яскраво ми святкуємо 95-річчя свого музею. До ювілею відкрито тимчасову виставку «Раритети, що дивують». А ще біля входу – завдяки новій фотозоні – панує справжній осінній вайб! Приємно, що з привітаннями завітали перший заступник голови обласної ради Гончарук Володимир Володимирович та директор Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій ОДА Михайлова […]

Деталі

Нові надходження

Україна – ніби МАТІР, що ніжно пригортає до себе своє дитя, себто нас, кожного українця! Саме так зобразив нашу НЕНЬКУ відомий сучасний художник, ілюстратор та плакатист Нікіта Тітов на новій марці «Все буде UA!» від «Укрпошти». Радіємо, що новий поштовий комплект, що складається з листівки, конверту та згаданої марки, сьогодні поповнив фонди нашого музею.

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу