Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–17:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Шкіра «напрокат»

Шкіра «напрокат»
icon:arrow-back

Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої.

 Бражник жимолостевий
Hemaris fuciformis

Оце так майстер! Оце так копіїст! Бражник жимолостевий так вдало «замімікрувався» під джмеля, що й справді «уявив» себе родичем бджоли! Зухвало літає серед білого дня, а не в сутінках; зовсім не ховається від птахів, адже він – отруйний «джміль», а не беззахисний метелик, тож, нехай вороги його бояться! А вони його й дійсно не чіпають, бо не в змозі відрізнити від справжнього джмеля: майже такого ж розміру, з коротким потовщеним смугастим тулубом, прозорими крилами та характерним гудінням під час польоту.

Цікаво, при народженні метелика його крила повністю покриті лусочками, які при першому ж польоті майже повністю обсипаються, залишаючи «скляну» поверхню в коричнюватій облямівці. Тендітність прозорих крил, які всюди «тягають» за собою масивне тіло, здається ефемерною. Натомість це – «оптичний» обман: крила джмелевидки досить «накачані» та витривалі. За їх допомогою метелик здатний не лише носити свою «ношу», а й майстерно та швидко маневрувати з нею в польоті ‒ зависати в повітрі, літати вертикально вгору, вниз і назад та навіть задом наперед. Висмоктуючи нектар, переважно, із квіток синього та фіолетового кольору, бражник на них не сідає, а на льоту занурює до їхнього «серця» довгий та міцний хоботок. І в цьому сольному танку вже не розпізнаєш «виконавця» – чи то джміль, чи то метелик, чи то справжній маленький птах – колібрі.

Бражник жимолостевий Hemaris fuciformisБражник жимолостевий Hemaris fuciformis

 

Подібні новини

Угода про співпрацю

З метою реалізації науково-просвітницьких програм, популяризації культурної спадщини та розвитку музейної справи 29 лютого 2024 року підписано угоду про творчу співпрацю між Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм та Хмельницьким професійним ліцеєм. Цікавої та плідної взаємодії нашим закладам!

Деталі

Пізнаємо рідну мову разом з нашим музеєм. Вересень

Давньоруські назви дев’ятого місяця року пов’язані з його характером: ревун (рюїн), хмарень (хмурень). Вірогідне походження першої – від ревіння вітру, що о цій порі набирає сили. Друга суперечок не викликає – через часті зміни погоди. А от назву «вересень» дехто пов’язує зі словом врасенець (іній), бо він є місяцем перших мінусових температур. А хтось тлумачить […]

Деталі

Митець української літератури

Цього дня, 110 років тому, народився відомий український поет, перекладач та співак Андрій Самійлович Малишко, чиї вірші вирізняються ліричністю та щирістю, простотою та емоційністю, але головною їх особливістю є музикальність. На слова Андрія Самійловича написано понад 100 пісень. Серед найбільш відомих нам – «Київський вальс» та «Пісня про рушник». Народ полюбив ці пісні одразу, адже […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу