Бражник берізковий
Agrius convolvulі
Бражники – дивовижні метелики світу. На території України зареєстровано 24 види цих нічних красенів, яких побачити на власні очі пощастить не кожному. Запрошуємо Вас дізнатись про їхнє унікальне життя з авторських нарисів завідувача відділу природи Неллі Мальованої.
Цьому метелику варто побажати ходового вітру. І це не жарт, адже відмінний літун за сприятливих умов збільшує свою швидкість вдвічі й тоді вона сягає майже 100 км/год! А це – неабиякий шанс для отримання «незабутніх вражень» від мандрів, освоєння нових територій та, як наслідок, розширення видового ареалу. Саме завдяки постійним міграціям берізковому бражнику вдалося збільшити «зону впливу» на півночі – до Великобританії та Ісландії, на півдні – до Північної Африки, на сході – до Сибіру. Хоча його початкову «земельну спадщину» складало «скромне» Середземномор’я.
Нахабність цього метелика дозволяє йому відчути себе «господарем» Вашої клумби, особливо якщо там ростуть улюблені ним петунії, лілії, примули, тютюн, флокси та дурман, квітковим нектаром яких він насолоджується в сутінках. А після цього може собі дозволити безцеремонно влетіти до освітленої оселі через відкриту кватирку та наробити в ній галасу, лякаючи мешканців стрімкістю польоту, голосним дзижчанням, чималим розміром та темним забарвленням.
Бурого або сіро-зеленого кольору, з охристо-жовтими косими смугами, гусінь метелика яскравістю не сяє. На відміну від дорослої комахи – ляклива. Вдень ховається зі споду листя берізки польової, яким потім переважно «вечеряє». Побачити личинку складно, натомість легко виявити за «слідами» її переляку/трапези ‒ скупченням екскрементів, що залишаються на рослині.
Психологи стверджують, що всі комплекси народжуються в дитинстві. Наочний приклад цього – життєві метаморфози берізкового бражника, непримітна, ляклива гусінь якого перетворюється на нахабного, самовпевненого метелика.