Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

Чому місяць названий «липень»?

Чому місяць названий «липень»?
icon:arrow-back

Дуже часто поширена думка – нібито місяць названо «липнем», тому що саме в цей час цвіте липа. Але насправді це не так.

В давнину в цей період наші предки починали драти з липи лико – кору дерева, а саме в липні кора найкраще відділяється від стовбуру. З лика плели кошики, кухонне начиння, взуття.

Свого часу в північній та східній Європі широко розповсюджені були личаки́  – взуття, плетене з кори дерев. В Україні личаки були відомі переважно на Поліссі, але є також відомості про їх виготовлення й на Волині, й на Поділлі. А найкращим матеріалом для плетення личаків слугувало лико.

Плели личаки двома способами: скісним та прямим. Для України був характерний прямий спосіб плетіння, коли вони складалися з підошви та петельок біля стопи. Плели їх на спеціальній прямокутній колодці. Щоб розсунути проплетені смуги для просилювання вільних кінців, використовувався плоский гачок на дерев’яному держаку: крізь петлі протягувалася конопляна або скручена з волокна мотузка, яка тримала личаки на нозі.

Оскільки таке взуття  швидко зношувалося, то завжди мав бути запас матеріалу для їхнього виготовлення. Носили їх поверх білих полотняних онуч, які намотувалися майже до колін.

На щастя, сьогодні потреби ранити липу для господарських потреб вже немає, а от назва місяця збереглася.

На фото предмети з колекції музею:
Личаки, поч. ХХ ст., с. Іванківці Городоцького району.

Подібні новини

Участь у конференції

Сьогодні науковці нашого музею взяли активну участь у роботі Всеукраїнської конференції «Культурна спадщина в умовах війни: виклики та стратегії збереження», яку провів Рівненський обласний краєзнавчий музей. Своє наукове повідомлення, де було підняте питання роботи музеїв в онлай-проєктах, інтерактивних видах роботи з молоддю, представила науковий співробітник відділу інформації та маркетингу С. Крижановська. Іншу тему висвітлила старший […]

Деталі

Міжнародний день пам’яток історії та культури

18 квітня – Міжнародний день пам’яток історії та культури.  Хмельниччина – одна з найбагатших областей України на такі нерухомі скарби: 14 середньовічних замків,  більше 100 замчищ та городищ, близько 100 палацо-паркових ансамблів XVIII-XX ст., а також різноконфесійні та різностильові культові споруди та некрополі. В с. Гвардійське під егідою ЮНЕСКО знаходиться геодезична пам’ятка Дуга Струве. На […]

Деталі

Перший лімітований випуск гри «Монополія Хмельницький»

Увага!!! Вийшов перший лімітований випуск гри «Монополія Хмельницький» по спецзамовленню і серед іншого – визначні місця нашого міста з цікавими та пізнавальними запитаннями про них. Пишаємось, що наш музей також потрапив до такої захоплюючої та пізнавальної гри, придбати яку можна, завітавши до нас.  

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу