Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: відчинено (09:00–18:00) +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Новини

«Найкращий український байкопис»: 198 років з Дня народження Леоніда Глібова

«Найкращий український байкопис»: 198 років з Дня народження Леоніда Глібова
icon:arrow-back

На календарі – 5 березня. Цього дня ми відзначаємо 198-у річницю з Дня народження Леоніда Глібова, за словами Івана Франка, – «найкращого українського байкописа», дитячого письменника та непересічної особистості, життя якого свого часу було пов’язане з територією сучасної Хмельниччини.

Леонід Глібов мав педагогічну освіту, яку здобув у Ніжинському державному університеті ім. М. Гоголя в 1856 р. По закінченні навчального закладу його направили у м. Чорний Острів, де протягом трьох років (1855-58 рр.) працював учителем історії у повітовому дворянському училищі. Докази цьому містяться у декількох архівних документах, зокрема «Списке чиновников и учителей Черноостровского училища» від 9 жовтня 1857 р. та в інформаційній відомості від 31 жовтня 1856 р. смотрителя Чорноострівського училища, який описує Глібова 30-річним одруженим чоловіком (йдеться про першу дружину байкаря Параску Федорівну та доньку Ліду), що отримував зарплату  в сумі 300 карб.

За час перебування у Чорному Острові Леонід Глібов активно працював не лише на педагогічній ниві, але й на поетичній: тут він написав аж 72 байки, зокрема «Билина», «Вівчар», «Лящі», «Пісня» та славнозвісну «Щуку». Ймовірно, поетичний твір «Журба», який згодом завдяки композитору М.Лисенку був покладений на музику та перевтілився у пісню «Стоїть гора високая, попід горою гай», також був написаний саме тут.

За переказами, байкар покинув наш край через конфлікт з місцевим паном Пшездецьким. А історія така. Якось у свято Спаса пан вигнав усіх своїх кріпаків працювати в поле. Селян це неабияк  розлютило, і вони за цю витівку подали на пана скаргу до повітового суду. Однак ніякого покарання – ні морального, ні матеріального – той не отримав. Саме в цей час у Л. Глібова й «випливла» з-під пера байка «Щука». Твір потрапив на очі Пшездецькому та страшенно його розлютив, адже в ньому той упізнав себе, а тому негайно змусив директора повітового дворянського училища звільнити поета з посади. Відтак, Глібов назавжди покинув наш край.

Слідкуйте за сторінкою Хмельницького обласного краєзнавчого музею – з нами цікаво!

Подібні новини

«Первоцвіти краю в казках та легендах. Квітка радості»

Продовжимо знайомитись з мешканцями країни ефемероїдів? Сьогодні це буде не казка і не легенда ‒ ми пропонуємо вам подорож у часі. Але спочатку трохи таємничості й тому, даруйте, ми не одразу розкриємо назву квітки. Тож, ласкаво просимо до доби неоліту. Згідно археологічних досліджень, саме цим періодом (10000-7000 р. до н. е) датуються настінні розписи, які […]

Деталі

«Проскурів на старих поштівках. Цукроварня – найбільше підприємство Проскурова протягом півстоліття»

Поштова картка початку ХХ ст., на якій зафіксовано Проскурівський цукровий завод, нагадує нам славну історію подільського цукроваріння. Цукрові буряки для промислових потреб на Поділлі почали вирощувати наприкінці 1820-х рр., а вже у 1839 р. запрацювала перша на території нашої області цукроварня – її збудував власник містечка Городок барон Фридрих Гейсмар. Минуло лише 50 років і […]

Деталі

Нові щедрі дарунки

А у нас чудова приємність! Фонди ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ поповнилися новими презентами. Йдеться про іграшки кін.70-х–поч.80-х рр. Їх нам люб’язно подарували хмельничанки Мацібон Тетяна Романівна, Лохвіцька Оксана Сергіївна та Сігінішина Ірина Анатоліївна. Радіємо та сердечно дякуємо дарувальницям за гарний та щедрий сюрприз!

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу