Хмельницький обласний краєзнавчий музей Адреса: Хмельницький вулиця Подільська, 12
Музей сьогодні: зачинено +38 0382 762 340 +38 068 529 25 49

Лекції

Під стать англійській королеві

Під стать англійській королеві
icon:arrow-back

Бражник прозерпіна
Proserpinus proserpina

Деякі традиції британської королівської родини глибоко пустили коріння не лише в своїй монархії та англомовних країнах, а й надійно закріпилися у царстві… тварин. Насамперед, це стосується звичаю вшановування пам’яті декількох родичів одночасно, надаючи їхні імена новому члену родини. Зазвичай зустрічається потрійне ім’я, як це було, наприклад, у королеви Великобританії Єлизавети ІІ – Елізабет Александра Мері.

В «почесному» ряду поруч з ім’ям англійської королеви стоїть ім’я й цього бражника: Прозерпіна Олеандровий малий Зубокрилий. Перше – на честь дружини Плутона Прозерпіни, давньоримської богині підземного світу. Свою другу назву отримав завдяки мініатюрній «копії» олеандрового бражника. А Зубокрилий ‒ через характерне зазублення переднього краю крил.

Щоправда, є ще й четверта, «неофіційна», назва – метелик-«вентилятор»: його тремтячі крила, що нагадують дві хмарки з боків масивного волохатого тільця, яке зависло у повітрі, видають гул, схожий на звук вентилятора, що працює.

Зубокрилий метелик під стать англійській королеві також і в сенсі стабільності гастрономічних вподобань ‒ його гусінь живиться переважно рослинами родин онагрові та плакунові, імаго – нектаром квіток.

Як і британський монарх, Прозерпіна живе осіло на території своїх чималих володінь, не здійснюючи далеких міграцій. Через невелику кількість нащадків, бо дає лише одну генерація на рік (що вже зовсім не по-королівські!), та руйнування людиною середовища існування є видом, що зникає. Якщо пощастить, її інколи можна зустріти на початку літа по берегах річок, на пагорбах, вирубках, лісових галявинах та інших сонячних місцях.

Бражник прозерпіна Proserpinus proserpina

Подібні новини

«Гроші крізь віки: коли і як друкували гроші на Поділлі»

Науковці Хмельницького обласного краєзнавчого музею продовжують  віртуальний проект  «Гроші крізь віки». З 2 по 16 вересня 1996 року в Україні відбулася грошова реформа, внаслідок якої національною валютою знову стала гривня. На сьогодні й монетна продукція і банкноти виготовляються на Монетному дворі Національного банку України в Києві. У музеї також зберігаються карбованці періоду Директорії, які друкувалися […]

Деталі

Видатний скульптор Лео Мол – 110 років з дня народження

Без творчості скульптора Леоніда Молодожанина (з його скорочених імені та прізвища виник псевдонім Лео Мол) важко  уявити світову скульптуру  XX ст. Народився Леонід Молодожанин у містечку Полонне 15 січня 1915 р. у родині гончарів. З дитинства батько навчив сина працювати з глиною, отож, не дивно, що хлопець обрав професію скульптора. В роки Другої світової війни […]

Деталі

Пилявецька битва

23 вересня відзначається 376-а річниця битви під Пилявцями (нині – с.Пилява Старосинявської ОТГ на Хмельниччині). Це були події Визвольної війни 1648р. – спротиву Війська Запорізького під проводом Богдана Хмельницького Речі Посполитій. На початку 90-х р.р. XX ст. у цих місцях проводилися планові археологічні дослідження, в результаті яких до фондів нашого музею потрапили унікальні речі Середньовіччя […]

Деталі
Ваш запит відправлено
Відповідь від нас надійде вам на електронну пошту, яку ви вказали у формі
Цей розділ в процесі розробки
Незабаром ця сторінка з'явиться

Запит на екскурсію

Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу
Перевірте правильність вводу